Türkler'in at biniciliğine katkı yapan sporumuz Cirit..

CİRİT SPORU NEDİR? NASIL OYNANIR?

Cirit, Orta asya'dan günümüze kadar gelen bir ata sporudur. Yüzyıllarca süregelmiş bir ata sporu olan cirit at üzerinde oynanır. 

Atlılar, aralarında 100 metre karşılıklı olarak dizi halinde dizilirler. Diziden biri öne çıkarak karşı taraftaki bir atlının ismini söyler ve o atlı da öne çıkar. Daha sonra birinci atlı arkasına dönerek atı ile beraber kaçmaya başlar, adı söylenen ikinci kişi ise onu kovalamaya başlar.
Kovalarken doğru anı bekleyip ciritini atar, kaçan ise ciritten kaçmak için ya atını kaçırır ya da atın üzerinde sarkar. Daha sonrasında diğer atlılardan biri daha çıkar ve ikinci atlıyı kovalamaya başlar, ardından yine sıradan biri çıkar ve üçüncü atlıyı kovalamaya başlar bu böyle devam eder.
Türklerin at biniciliğinde iyi olmalarının bir sebebide bu ata sporu diyebiliriz. 

Bu oyunda diğer spor oyunlarından farklı bir şey vardır.
Rakibinin önünü kesmiş atlı, ciriti atma imkanı varken onu bağışlayabiliyor, affedebiliyor. Bu sayede hem puan kazanıyor hem de spor ve erdemi birlikte anıyor.

Bu spor son yıllarda sadece Erzurum, Erzincan, Uşak, Bayburt, Ankara, Manisa ve Kars yörelerinde yaşamaya devam etmektedir. Bunun yanısıra İran, Afganistan ve Türkistan Türkleri ile Türklerin olduğu diğer Asya yörelerinde de hâlâ geleneğini sürdürmektedir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları