Sigarayı Nasıl Bırakırım?

Birçok hastalığa sebep olan sigara hem kullanan kişilerin hem de çevresindekilere karşı birçok zararı vardır. İnsan sağlığına birçok zararı olan sigaranın maliyeti oldukça yüksek olduğu içinde maddi zararı da vardır.

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Sigara insan sağlığını tehdit ediciliği yanı sıra içindeki onlarca sağlıksız maddelerin olması alışkanlık hali de yarattığı için daha çok tehlikeli olmuştur. Kullanıcılarını etkisi altına alarak bağımlılık kazandıran sigara içenleri kadar içmeyenlerin de aynı zararı verdiği için pasif kullanıcı durumuna düşürmektedir. 

Sigaradan Dolayı Olan Hastalıklar

Sigara insan sağlığı için o kadar zararlıdır ki tüm kanser hastalıkların tetikçisi olur. Akciğer kanseri, ağız ve yutak kanseri, pankreas, mide, safra kesesi,karaciğer ve on iki parmak bağırsak kanserinin en büyük etkilisi sigaradır.Ayrıca bronşit, beyin felci, bunama, kalp krizi, yüksek tansiyon, bağımlılık,kısırlık, ilaçlara karşı bağımlılık, erken menopoz, hamilelerde düşük tehlikesi, katarak, diş kaybı, diş eti hastalıkları, kalp damar tıkanıklığı,cilt bozukluğu ve kolesterol düşüklüğüne neden olur.

Sigarayı Bırakırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

·        Sigarayı bırakma kararını neden aldığınızı kendinizi inandırarak hem kendi sağlığınızı hem de sevdiklerinizi düşünün. 

·        Sigarayı bırakmaya başladığınız günde sigarayı bıraktım psikolojisini kendinizi alıştırarak fazla düşünmemeye çalışın. 

·        Sigarayı kendi iradenizle bırakamadığınız zaman doktordan veya sağlık kuruluşlarından yardım alabilirsiniz. 

·        Sigarayı bırakmayı düşündüğünüzde bunun maddi durumundan çok manevi boyutunu düşünerek sevdiklerinizden destek almaya çalışın. 

·        Çevrenizde sigara bulundurduğunuz her alanda sigaralardan arındırarak sigara içilen ortamlarda da bulunmamaya dikkat edin. 

·        Yaşadığınız ilk problemde sigaraya başlamayın.Sizi rahatlatacak ve sigaradan uzak durmanızı sağlayan aktiviteler bulun ve yiyecekler tüketin. 

·        Sigarayı içmediğiniz günlerde, haftalarda kendinizi ödüllendirerek motive edin kendinizi. 

Sigarayı Bırakmayı Sağlayan Yiyecekler

Domates sigarayı bırakacağınız dönemde size en çok etkili bir sebzedir. Domates suyu sigaranın beyindeki aynı yeri uyardığı için bırakacağınız ilk aylarda bir bardak domates suyu içmek sizi rahatlatacaktır. Yulaf lapası da nikotin bağımlılığını azaltan yiyeceklerdendir. Canınızın nikotin isteği başladığında patlıcan tüketerek bu isteği azaltmanıza yardımcı olur. Sigarayı bırakırken formunuzu korumak istiyorsanız kesinlikle abur cubur yiyeceklerden uzak durmalısınız onun yerine kivi ve havuç suyu içerek sigarayı bırakırken nikotin isteğinize de azaltarak daha kolay sigarayı bırakabilirsiniz. 

Sigara bırakma konusunda uzman desteği de alabilirsiniz. Bu konuda çalışma yapan noktalar size izlemenin gereken yol haritasını sunuyor. Bu sayede kısa sürede sigara bağımlılığından kurtularak rahat bir nefes alabilirsiniz. Sigarayı bırakmak için uzman tavsiyelerini yerine getirmeniz ve düzenli olarak uygulamanız gerekir. Bu sayede sağlıklı bir sonuç elde edebilirsiniz.

sigara bırakma sigara nasıl bırakılır sigaranın zararları Ucuzauc.com Uçak Bileti