Bir araştırmaya göre, ABD ve Rusya arasındaki bir nükleer savaştan sonra beş milyardan fazla insan yiyecek savaşında öleceğini iddia ediliyor.

Bilim adamları, bir mega nükleer kıyametten kaynaklanan serpintilerin gıda üretimi üzerinde feci bir etkisi olacağına ve tüm popülasyonları açlıktan sileceğine inanıyorlar.

Bilim adamları nükleer bir savaştan sonra milyarların açlıktan öleceğine inanıyor
Avustralya, açlık açısından en yüksek hayatta kalma oranlarından birine sahip olacak

Rutgers Üniversitesi'ndeki Boffins, nükleer bir kışın etkisinin ayrıntılı analizini tamamladı ve sonuçlar tüyler ürpertici.

Bir nükleer savaşın felaketle sonuçlanmasının, savaşta öldürülen çok sayıda insanın üzerine, sonraki yıllarda dünya çapında beş milyardan fazla insanın açlıktan ölmesine neden olacağına inanıyorlar.

Araştırmaya göre, İngiltere , ABD , Almanya , Fransa ve Çin dahil olmak üzere ülkeler , neredeyse herkesin ikinci yılda ölmesiyle, tam bir yıkım görecekti.

Öte yandan, Arjantin ve Avustralya gibi ülkeler , tüm çiftlik hayvanlarının öleceği ve diğer ülkelerle ticaret olmayacağı varsayımına rağmen sıfır ölümle kıyaslandığında başarılı olacaktır.

New Jersey'deki Rutgers Üniversitesi'nden Profesör Alan Robuck, "Herkes, Hiroşima ve Nagazaki'de gördüğümüz gibi, nükleer savaşın doğrudan etkilerinin korkunç olacağını anlıyor.

"Çalışmamız, iklim ve tarım üzerindeki etkiler nedeniyle dünyanın geri kalanında on kattan fazla insanın ölebileceğini gösteriyor."

Nature Food dergisinde yayınlanan çalışmada, bilim adamları, Hindistan ve Pakistan ile ABD ve Rusya arasında olmak üzere farklı boyutlarda nükleer savaşları içeren altı senaryoyu değerlendirdiler.

Nükleer bombaların patlamasıyla oluşan yangın fırtınalarından atmosfere ne kadar güneşten koruyucu kurumun gireceğini hesapladılar.

En küçük çatışmada bile bir milyardan fazla insanın mahsul yetersizliği nedeniyle yiyecekleri reddettiğini görebiliyordu - gerçek savaşta öldürülen 50-100 milyon arasındaki sayıyı gölgede bırakıyordu.

Ancak tam ölçekli bir nükleer savaş, mahsul veriminde o kadar büyük bir düşüş görebilir ki, dünya nüfusunun yüzde 75'i sadece iki yıl içinde açlıktan ölür.

Bilim adamları, nükleer silahlardan kaynaklanan ilk ölüm sayısını göz ardı ederek tahminlerde bulundular ve bunun yerine tarımdaki düşüşü kurum ve sıcaklıklar nedeniyle güneş ışığındaki düşüşten modellediler.

Çoğu ülkede, kalorilerde en az yüzde 90'lık bir azalma olacağına inanıyorlar.

Ancak Avustralya, Arjantin, Panama, Paraguay ve Haiti gibi bazı yerler, buğday gibi daha dirençli mahsulleri zaten toplu halde yetiştirdikleri ve daha küçük nüfusa sahip oldukları için kalori üretimini koruyacaktı.

Profesör Robuck şunları söyledi: "Onlar için hala yeterli yerli üretim olacak, ancak Asya'dan oraya giden aç mülteci filolarının olacağını hayal edebilirsiniz.

"Yani sadece Avustralya için mutlaka şeftali ve krema olmazdı."

BM'nin üst düzey şefinin dünyanın nükleer Armageddon'un "dolu silahına" baktığı konusunda uyarmasının ardından geldi.

Genel Sekreter Antonio Guterres, Ukrayna ve Tayvan'daki krizlerin  dünyayı nükleer bir uçuruma yaklaştırdığına inanıyor .

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları