Yapay insanlardan süper virüslere Çin, Frankenstein deneyleri için hiçbir yasak olmadan çalışmak isteyen doktorların çekim merkezi konumunda.

Çin devleti bilim adamları tarafından hibrit canlılar üreten ve Covid-19 'dan çok daha ölümcül virüsleri serbest bırakma riski taşıyan Frankenstein benzeri deneyleri serbest bırakmakla suçlanıyor.

Uyarı, virüslerin daha bulaşıcı hale getirildiği Wuhan Viroloji Enstitüsü'nden Covid-19'un sızdırılmış olabileceği iddiaları devam ederken üst düzey bir bilim insanı tarafından yapıldı.

KAFA NAKLİ YAPILMIŞ MAYMUN

KAFA NAKLİ YAPILMIŞ MAYMUN İtalyan bir bilim insanı tarafından yapılan araştırmanın parçası olarak Çin'de maymun üzerinde yapılan kafa nakli

Çin Dünya Sağlık Örgütü tarafından Covid-19 virüsünün çıktığı yer olup olmadığı konusunda inceleme başlatmış fakat Wuhan laboratuvar sızıntı teorisini reddetmiştir.

Ancak Çin devletinin, batı ülkelerinde izin verilmeyecek her türlü tehlikeli ve etik açıdan tartışmalı araştırmayı yürüttüğü biliniyor. 

Bazı bilim adamlarının, tartışmalı deneyleri Çin'deki laboratuarlara "dış kaynak kullanarak" düzenleme veya etik kaygılardan kaçmaya çalıştıkları iddia ediliyor.

İnsan maymun melezleri, güçlendirilmiş virüsler, kafa nakli ve gen düzenleme, Çinli bilim adamları tarafından gerçekleştirildiği bilinen testlerden sadece birkaçı.

"Franken-virüs" deneyleri, şu anda dünyanın yaşadığı gibi yıkıcı salgınlara neden olabilecek laboratuvarlardan sızan virüsün artması korkusundan dolayı ABD'de bir süre yasaklanmıştı. 

Batı'da hayvanlar ve insan genleri ile ilgili diğer deneyler de hoş karşılanmıyor, bu nedenle düzenleyici veya etik kaygılardan kaçmak için Çin'e gönderilebilir.

"Batı dünyasının bazı ülkelerinin riskli biyoteknolojik araştırmaları Çin gibi ülkelere 'dışarıdan sağlaması' affedilemez ve sorumsuzluktur."

Dr Roland Wiesendanger, Hamburg Üniversitesi

Hamburg Üniversitesi'nden Alman bilim adamı Dr Roland Wiesendanger The Sun Online'a şunları söyledi: "Batı dünyasındaki bazı ülkelerin - ABD gibi, aynı zamanda Almanya ve diğer Avrupa ülkelerinin - riskli biyoteknolojik araştırmaları 'dış kaynak olarak kullanması' mazur görülemez ve sorumsuzdur.

Çin gibi ülkelere.

"Bazı durumlarda, bu bile yapılıyor çünkü Avrupa'nın çoğu yerinde var olan etik kurallar, kendi ülkelerinde bazı biyoteknolojik araştırma sınıflarının yürütülmesini yasaklayacak."

Çin ayrıca, Komünist devlet kendini bir biyoteknoloji süper gücü olarak kurmaya çalışırken, 2025 yılına kadar Wuhan Viroloji Enstitüsü (WIV) ile aynı olan yedi yüksek güvenlik laboratuvarı daha inşa etmeyi planlıyor. 

Çinli bilim adamları ayrıca, virüsün insanları enfekte etmesine izin veren ACE2 reseptörü ile farelere akciğer hücrelerini vermek için gen düzenleme teknolojisini kullanarak insan benzeri akciğer özelliklerine sahip fareler oluşturarak SARS-CoV-2'yi incelemek için bir model oluşturdular.

Pekin'deki ABD büyükelçiliğinden bir yetkili Washington Post'a "Pekin ve Wuhan'daki laboratuarlar ve askeri laboratuarlar da dahil olmak üzere, ACE2 farelerinde güvenli olmayan laboratuarlarda koronavirüslerle uğraşan bütün bir etkinlik galaksisinin" olduğunu söyledi .

SÜPER VİRÜSLER

SÜPER VİRÜSLER Çinli bilim adamları virüsler üzerinde 'işlev kazanımı' araştırması yapıyorlar Kaynak: AP

Çinli bilim adamlarının, virüsleri daha bulaşıcı hale getirmek için onları düzeltmek için araştırmalar yaptıkları biliniyor.

"İşlev kazanımı" deneyleri olarak bilinen deneyler, ilk olarak ABD'de 2014 yılında yasaklandı, ancak 2017'de Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) tarafından yeniden uygulamaya konuldu.

Araştırmaların bilim adamlarının bir salgına hazırlanmasına yardımcı olduğu biliniyordu, ancak laboratuvardan kaçan virüsde neler olabileceğine dair korkular uyandırdı.

NIH, WIV'deki bu tehlikeli araştırmayı EcoHealth Alliance'a bir hibe yoluyla finanse etmişti - ancak bu deneyler ile Covid arasında kanıtlanmış bir bağlantı yok.

Ve Covid'in kökenleri hakkında sorular dönerken, bazıları riskli araştırmanın yasaklanması çağrılarını yeniledi.

Dr Wiesendanger, The Sun Online'a laboratuvarda düzeltilen bir virüsün Covid'den bile daha yıkıcı olabileceğini söyledi - potansiyel olarak yüzde 80'e varan bir ölüm oranıyla.

"İşlev kazanımı deneylerinde kullanılan mevcut biyoteknolojik yöntemler, virüslerin özelliklerini çok yüksek insandan insana bulaşma oranı ve çok yüksek ölüm oranıyla birleştirmek için potansiyel olarak kullanılabilir.

"Bu tür deneyler için acil olarak uluslararası düzenlemelere ve araştırmalara ihtiyacımız var."

New Jersey'deki Rutgers Üniversitesi'nden moleküler biyolog Richard Ebright, The Sun Online'a daha önce şunları söylemişti: "İşlevsel kazanım araştırması - nerede yapılırsa yapılsın - yeni pandemik patojenler oluşturma ve yeni pandemileri tetikleme riski taşıyor."

İNSAN-MAYMUN HİBRİTLERİ

İNSAN-MAYMUN HİBRİTLERİ Çin'deki İspanyol bilim adamları tarafından yönetilen bir ekip, çığır açan bilimsel teknikler kullanarak bir insan-maymun hibrit embriyo yarattığını iddia ediyor. Resimde: bir embriyo

Çinli bilim adamları, dünyanın ilk insan maymunu melezini 2019'da İspanya ve ABD'den araştırmacıların gözetiminde - "insanzee" veya "şempanze-insan-zee" olarak adlandırılan - büyüttüler.

Deney, insan organlarının kök hücreler kullanılarak nakledilip büyütülemeyeceğini görmek için testlerde insan hücreleriyle bir maymunu büyütmek için genleri bir araya getirdi.

Yaratığın büyüyüp doğmuş olabileceği söyleniyor, ancak bilim adamları süreci iptal etti.

Embriyolar, gebeliğin 14. gününde "kırmızı çizgiye" sahipti, yani büyüyemez ve bir sinir sistemi geliştiremez.

Salk Biyolojik Araştırmalar Enstitüsü ve Murcia Katolik Üniversitesi'nden ekipteki bilim adamları, etik kaygılardan kaçmak için Çin'de taşındığını bile kabul ettiler.

"Çin ... Batı ülkeleri tarafından yasaklanan her türlü tehlikeli ve etik açıdan tartışmalı araştırma için bir çöplük alanı ve dev bir test tüpü olarak görülüyor, tıpkı geçtiğimiz on yıllarda geri dönüştürülebilir atıklar için bir çöplük alanı haline gelmesi gibi."

Kaliforniya Merkezli Dış Ve Güvenlik Politikası Analisti Christina Lin

ABD'de, federal fonlar karışık insan-maymun embriyoları oluşturmak için kullanılamaz - Çin'de böyle bir kural yok.

Deney, bir bilim insanı tarafından "rahatsız edici" olarak nitelendirildiği için tartışmalara neden oldu ve ekibin kendisi bile melez hakkında etik sorular ortaya attı.

Kaliforniya merkezli bir dışişleri ve güvenlik politikası analisti olan Christina Lin, ABD'de Ulusal Sağlık Enstitüsü'nün insan-maymun embriyoları oluşturmak için federal finansmanı yasakladığını, Kanada'da ise insan olmayan kök hücreleri insan embriyolarına yerleştirmenin suç olduğunu belirtti. İnsan Üremesine Yardım Yasası kapsamında.

Asia Times'da kaygıları hakkında yazdığı yazıda, "Çin, Batı ülkeleri tarafından yasaklanan her türlü tehlikeli ve etik açıdan tartışmalı araştırma için bir çöplük alanı ve dev bir test tüpü olarak görülüyor. geçtiğimiz on yıllar. "

FARELERDE KAFA NAKLİ

FARELERDE KAFA NAKLİ Tuhaf deneylerin bir parçası olarak bir fareye kafa nakli yapıldı.Katkı Sağlayanlar: Dr Xiaoping Ren / WSJ
Doktorlar Ren Xiaoping ve Sergio Canavero, hayvanlarda tamamen kopmuş omurilikleri onardıklarını söylediler.Kredi: SCMP / Canavero

Bu arada, İtalyan bilim adamı Sergio Canavero , Çin'deki Harbin Tıp Üniversitesi'nde Dr Ren Xiaoping ile kafa nakli deneyleri yürütüyor .

Nihayetinde, bir insana dünyanın ilk insan kafa naklini gerçekleştirmek istiyorlar.

İkili, maymunların ve köpeklerin ameliyat sırasında omurilikleri "tamamen kesildikten" sonra tekrar yürüyebildiklerini ve ardından tekrar bir araya getirildiklerini gösteren nakil sonuçlarını bilimsel bir dergide yayınladı. 

Deneylerden yayınlanan resimler, başı boynuna dikilmiş bir maymunu gösterirken, diğer görüntülerde dikenleri kesilmiş farelerin tekrar yürümesi öğretildiği görülüyor.

Canavero, maymunun işlemden sonra sadece kafa ile yeni vücut arasındaki kan kaynağını bağladıktan sonra 20 saat hayatta tutulduğunu söyledi.

Dr Ren'in çalışması Çin hükümeti tarafından destekleniyor ve ciddi şekilde sakat Rus Valery Spiridonov'a kafa nakli yapılacaktı .

MAYMUN-DOMUZ

MAYMUN-DOMUZ Frankenswine ... dünyanın ilk maymun-domuz melezleri yaratıldı

Dünyanın ilk maymun-domuz melezleri , Pekin'deki Devlet Anahtar Kök Hücre ve Üreme Biyolojisi Laboratuvarı'ndaki deneylerin bir parçası olarak doğdu.

Makak maymunlarından elde edilen kök hücreler bir laboratuarda büyütüldü ve daha sonra, hayvanlarda insan organlarını büyütmek amacıyla döllenmeden beş gün sonra domuz embriyolarına enjekte edildi.

Dişi domuzlara yerleştirilen 4.000'den fazla domuzdan on domuz yavrusu doğdu. Ancak sadece ikisi kimera idi - bir hafta içinde her ikisi de ölen hayvanlar.

Ve aynı yıl Çinli bilim adamları, uzmanlar tarafından "umursamaz" olarak nitelendirilen bir deneyde, bir grup maymunu daha akıllı hale getirmek için "genlerini hackledi".

Deney, maymunları beyinlerimizin gelişimini etkileyen insan genlerine maruz bırakmayı içeriyordu.

Colorado Üniversitesi'nden Dr. James Sikela şunları söyledi: "Beyin evrimiyle bağlantılı insan genlerini incelemek için transgenik maymunların kullanılması, alınacak çok riskli bir yoldur.

"Bu, klasik bir kaygan eğim sorunu ve bu tür araştırmalar devam ederken tekrarlanmasını beklediğimiz bir sorun."

GENLERİ DEĞİŞTİRİLMİŞ BEBEKLER

GENLERİ DEĞİŞTİRİLMİŞ BEBEKLER

Çinli bilim adamı He Jiankui, 2019'da dünyanın ilk gen düzenlenmiş bebeklerini yarattı - ekibi, iki kadından üç eklenmiş yumurtanın doğumuna dahil oldu.

Kızlara enfeksiyona direnme yeteneği vermek amacıyla, AIDS virüsünün bir hücreye girmesine izin veren bir geni devre dışı bırakmak için CRISPR adlı bir araç kullandığını söyledi.

CRISPR aracı, hastalıkları tedavi etmek için yetişkinlerde başka yerlerde test edildi, ancak bilim camiasındaki pek çok kişi, çalışmalarını tıbbi olarak gereksiz ve etik dışı olarak kınadı, çünkü herhangi bir genetik değişiklik gelecek nesillere aktarılabilir. 

Deneyler bilim camiasında başkaları tarafından "canavarca" olarak adlandırıldı - ve üç yıl hapis yattığı için Çin bile harekete geçti .

Uzmanlar, insanlarda gen düzenlemesinin "insanları alt türlere ayırabileceğini" ve mutasyonlara, genetik sorunlara ve hatta kansere neden olabileceğini iddia ediyor.

Pennsylvania Üniversitesi'nden bu alanda bir uzman olan Dr Kiran Musunuru, deneyi "mantıksız ... ahlaki veya etik açıdan savunulamayan insanlar üzerinde bir deney" olarak nitelendirdi.

SÜPER ASKERLER

SÜPER ASKERLER

Bir ABD istihbarat şefi, Çinli bilim adamlarının "biyolojik olarak güçlendirilmiş" askerler geliştirmek amacıyla silahlı kuvvetlerinin üyeleri üzerinde de testler yaptığını söyledi.

Başkan Donald Trump'ın ulusal istihbarat müdürü olarak görev yapan John Ratcliffe, bir gazete başyazısında Çin'in "bugün Amerika için en büyük tehdit" olduğu uyarısında bulundu.

"Gelecekteki savaş alanında insan yeteneklerini artırmak için [gen düzenlemesinden] potansiyel yararlanma şu anda yalnızca varsayımsal bir olasılık olarak kalsa da, Çinli askeri araştırmacıların potansiyelini keşfetmeye başladığına dair göstergeler var." Dedi.

Gazete ayrıca 2017'de konuşan Çinli bir generalin "modern biyoteknolojinin ... silahlar ve teçhizat, savaş alanları, savaş biçimleri ve askeri teoriler üzerinde devrimci etkilere sahip olacağını" söyledi.

Kings College London'da (KCL) savaş araştırmaları alanında misafir profesör olan Michael Clarke, daha önce The Sun Online ile konuşurken ülkelerin Çin'in ne üretebileceğinden nasıl korktuğunu söyledi .

Dedi ki: “Hepsinin düşündüğü şey, 10 yıllık bir geliştirme ve deneme daha göz önüne alındığında, 30 yıl içinde ortaya çıkabilecekler. 

"30 yıl içinde Çinliler, DNA'yı manipüle ederek kendilerinde üretmeye çalışmış olabilecekleri belirli özelliklere sahip 20 yaşında bir grup insana sahip olabilirler."

Geçen yıl, Pentagon, siborg askerlerinin bir "insan / makine" füzyonunu öngördüğü için 2050 yılına kadar gerçek olabileceğini ortaya çıkaran önceden sınıflandırılmış belgeler yayınladı  .

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları