Bill Gates bir personeli ile olan ilişkisi ve iki çalışanına da ilişki teklif ettiği anlaşılmasının ardından Microsoft yönetim kurulunu terk etmek zorunda kaldı.

Yeni haberlere göre, BILL Gates, "bir kadın personelle bir ilişki yaşadıktan sonra Microsoft yönetim kurulunu terk etmek zorunda kaldı" ve "çalışanlarına evliyken çıkma teklif etti".

Kurul üyelerinin, Gates ile birkaç yıldır cinsel ilişkide bulunduğunu iddia ettiği bir mektupta , milyarderin bir Microsoft mühendisi ile olan romantik ilişkisini 2019'un sonlarında araştırdığı söyleniyor .

Raporlara göre Gates, bir çalışanla cinsel bir ilişkisi olduğunu ortaya çıkardıktan sonra Microsoft yönetim kurulunu bırakmak zorunda kaldı
Gates'in evliyken hem Microsoft'tan hem de vakfından diğer kadın çalışanlara sorduğu da söyleniyor.

Olaylara aşina olan insanlar The Wall Street Journal'a , ilişkinin yönetim kurulu tarafından "uygunsuz" olarak değerlendirildiğini söyledi .

New York Times'ın haberine göre, Gates'in 1994'te artık görüşmediği karısı Melinda ile evlendikten sonra ofisinde birkaç kadını "takip ettiği" iddia edildi .

Makale, teknoloji devinin beceriksizce kendisi için Microsoft ve Bill ve Melinda Gates Vakfı'nda çalışan kadınlara sorduğu iki iddia edilen olayı ayrıntılarıyla anlatıyor.

Bir örnekte, Bill Gates'in bir sunumun ardından 2006 yılında bir Microsoft kadın çalışanına çıkma teklif ettiği söyleniyor, bu değiş tokuşa aşina iki kişi Times'a söyledi.

Birkaç yıl sonra, Gates'in hayırsever vakfı için çalışan başka bir kadın, Times'a yaptığı açıklamada, New York'a yaptığı bir iş gezisi sırasında ona çıkma teklif ettiğini söyleyerek “Seni görmek istiyorum. Benimle akşam yemeği yer misin? "

Bill ve Melinda Gates bu ayın başlarında boşandıklarını duyurdular.

Times'a konuşan bazı çalışanlar, Gates'in davranışını yırtıcı olarak görmediklerini belirterek, kadınları kendi ilerlemelerine boyun eğmeleri için zorlamadığını da sözlerine ekledi.

Microsoft soruşturması yürütülürken, bazı yönetim kurulu üyeleri Gates'in kurduğu ve on yıllardır yönettiği şirkette yönetici olarak oturmasının uygun olmayacağına karar verdi.

Bir kaynak gazeteye verdiği demeçte, kurulun soruşturması tamamlanmadan Gates'in istifa ettiğini söyledi.

Bir Microsoft sözcüsü, "Microsoft, 2019'un ikinci yarısında Bill Gates'in 2000 yılında bir şirket çalışanıyla yakın bir ilişki başlatmaya çalıştığına dair bir endişe aldı" dedi. “Kurulun bir komitesi, kapsamlı bir soruşturma yürütmek için dışarıdan bir hukuk firmasının yardımıyla endişeyi inceledi. Soruşturma boyunca Microsoft, endişesini dile getiren çalışana kapsamlı destek sağladı. "

Kaynaklar, Microsoft ile yaptığı görüşmelerin bir parçası olarak çalışanın Melinda Gates'in mektubu okumasını istediği iddia edildi.

Yine de mektubu gerçekten okuyup okumadığı bilinmiyor.

Gates'in bir sözcüsü şunları söyledi: "Yaklaşık 20 yıl önce dostane bir şekilde sona eren bir ilişki vardı."

Gates'in servetinin 130 milyar dolar civarında olduğu tahmin ediliyor

"Yönetim kurulu üyeliğinden çıkma kararının hiçbir şekilde bu konuyla ilgili olmadığını" ekledi. Aslında, birkaç yıl önce başlayarak hayırseverliğine daha fazla zaman ayırmakla ilgilendiğini ifade etmişti. "

Gates, yeniden seçildikten sadece üç ay sonra, 13 Mart 2020'de Microsoft yönetim kurulundan istifa etti.

O sırada yaptığı basın açıklamasında, hayırseverliğine odaklanmak istediğini ve İcra Kurulu Başkanı Satya Nadella'ya teknik danışman olarak hizmet vermeye devam edeceğini söyledi.

Aynı gün, Gates'in arkadaşı Warren Buffett tarafından yönetilen Berkshire Hathaway Inc'deki yönetim kurulu koltuğunu da boşalttı.

Bu ayın başlarında Gates ve eşi Melinda 27 yıl sonra evliliklerini sonlandırdıklarını açıkladılar.

Boşanma dilekçesi, evliliklerinin 'geri dönüşü olmayan bir şekilde bozulmuş' olduğunu söyledi

Twitter'da paylaşılan bir açıklamada şöyle deniyordu: "Hayatımızın bu sonraki aşamasında bir çift olarak birlikte büyüyebileceğimize artık inanmıyoruz."

Bir boşanma dilekçesinde Melinda Gates, evliliklerinin "geri dönüşü olmayan bir şekilde bozulmuş" olduğunu söyledi.

Geçen hafta Melinda'nın evliliği gevşetmenin bir yolu için en az 2019'dan beri çeşitli firmalardaki avukatlara danıştığı ortaya çıktı.

Bölünme için hiçbir neden belirtilmedi.

Melinda'nın 2019'dan beri evliliği konusunda avukatlara danıştığı söyleniyor

Basında çıkan haberlere göre, Gates'in hüküm giymiş cinsel suçlu Jeffrey Epstein ile ilişkisinin bölünmenin nedeni olduğu tahmin ediliyor.

Gates'in bir sözcüsü, 2019'da hayırseverlik nedenleriyle Epstein ile görüştüğünü ancak bunu yapmaktan pişman olduğunu söyledi.

Microsoft, Nisan 2019'da çalışanların taciz ve ayrımcılık şikayetlerini ele alma sürecini değiştireceğini söyledi.

O sırada, diğer değişikliklerin yanı sıra ek eğitim sağlayacağını ve şikayetleri ele alan insan kaynakları personelinin sayısını artıracağını da belirtti.

Microsoft sözcüsü, duyuru Microsoft'taki kadınların şirket içindeki bir e-posta zincirinde cinsel taciz ve ayrımcılık hikayelerini paylaşmasının ardından geldi.

Kadın Microsoft mühendisi, Gates ile birkaç yıldır cinsel ilişkiye girdiğini söyledi. Kaynak: Reuters

Kaynaklar WSJ'ye, Microsoft yönetim kurulunun 2019'un sonlarında mühendisin işinde değişiklik talep eden mektubunun farkına vardığını ve Gates ile ilişkisinin ayrıntılarını ortaya çıkardığını söyledi.

Bir kaynağa göre, bazı kurul üyeleri Gates'in Epstein ile olan anlaşmalarını da sordu.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları