Birleşik Arap Emirlikleri Casusu’nun Cezaevindeki Gizemli Ölümünün Sırrı Ortaya Çıktı

Cemal Kaşıkçı cinayetinin Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından ortaya çıkarılan iki şüphelisinden biri olan Zaki Y. M. Hasan’ın cezaevindeki ani ve şüpheli ölümü akıllara birçok soru işaretini de beraberinde getirdi.

Ucuzauc.com Uçak Bileti

19 Nisan 2019 tarihinde tutuklanarak Silivri Cezaevi’nde tek kişilik koğuşa yerleştirilen Zaki Hasan, 28 Nisan 2019’da nöbetçi infaz koruma memuru tarafından fark edilerek yetkililere haber verilmesi sonucu kendini asmak suretiyle öldüğü ortaya çıkmıştır. Ancak bazı kesimlerce intihar değil cinayet sonucu öldüğü söylenilmesi sonucu gözler Adli Tıp Kurumu’nun otopsi sonucuna çevrildi. Adli Tıp Kurumu’nun otopsi rapor sonucu ise ölüm nedenini intihar olarak belirtmiş ve  “Kişinin ölümünün asılma sonucu meydana gelmiş olduğu kanaatini bildirir rapordur” şeklinde ifade etmiştir.

MİT Operasyonuyla Yakalanan Zaki Hasan

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın en son 2 Ekim 2018’de saat 13:14’te İstanbul Levent’teki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu binasından girdikten sonra kendisinden hiçbir şekilde haber alınamamasının ardından Milli İstihbarat Teşkilatı’nın cinayet sırasında çıkan seslerin kayıtlarını elde etmesiyle gazeteciyi bu binada öldürmek için bekleyen bir infaz ekibi tarafından feci şekilde öldürüldüğü ortaya çıkmıştır. Bunun üzerine MİT’in yaptığı hassas ve titiz bir çalışmanın neticesinde Birleşik Arap Emirlikleri adına casusluk faaliyeti gösteren iki şüpheli isme yoğun çalışmalar sonucu ulaşmışlardır. 

Bu isimlerin İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır’da çok sayıda kişiyle görüştükleri ve teknik ve fiziki takip neticesinde de özellikle İstanbul ve Ankara içerisinde telefon görüşmeleri tespit etmişlerdir. Bu isimlerden biri Semih Şaban, diğeri ise cezaevindeki koğuşunda ölü bulunan Zaki Hasan. Filistin’in Ankara Büyükelçisi’nden alınan bilgiye göre Zaki Hasan’ın hem Filistin hem de Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşı olduğu ortaya çıkmıştır. 

Her iki şüphelinin de tutuklanarak cezaevine konulmalarının ardından Zaki Hasan’ın ani ölümü sonrasında kardeşi Zekeriya Mübarek, Filistin Büyükelçiliğine başvurmalarına rağmen gerekli ilginin gösterilmemesi nedeniyle büyükelçiliği ihmalkârlıkla suçlamıştır.

Cezaevinde Ölü Bulunan Zaki Hasan

“Uluslar arası Casusluk Yapma, Devletin Gizli Kalması Gereken Bilgilerini Siyasal veya Askeri Casusluk Temin Etme” suçlarından İstanbul 2. Sulh Ceza Hâkimliği tarafından 19 Nisan 2019’ta tutuklanarak Silivri Cezaevi’nde tek kişilik oda şeklinde koğuşa konulan Zaki Hasan, 08.16’da cezaevi görevli memurlarının sabah sayımı almalarının ardından yiyecek dağıtımı için 10.22’de infaz koruma memurunun tekrar koğuşuna gittiğinde Zaki Hasan’ı banyo kapısında asılı olarak bulmasıyla yetkililere haber verilmiştir.

İntihar mı Cinayet mi?

Cezaevine girdikten 10 gün sonra koğuşunda ölü bulunan Cemal Kaşıkçı cinayeti şüphelisi olarak tutuklanan Zaki Hasan’ın ölümünün ardından başta ailesi olmak üzere bazı kesimlerce ölüm sebebinin intihar değil cinayet olduğu iddia edilmişti. Bu nedenle olayla ilgili İstanbul Adli Tıp Kurumu tarafından başlatılan adli soruşturmanın kapsamında yapılan adli muayene ve otopsi işlemleri ile sonuç ortaya çıkmıştır.

 Soru işaretlerini gidermek için Zaki Hasan’ın ölümüne ilişkin bulguları tek tek açıklayan Adli Tıp Kurumu Raporu, “şüphelinin sağ ve sol tırnaklarında bulunan DNA’lar ile kendi DNA’sının uyum gösterdiği, boynunda yer alan belirtilerin de boğulmaya bağlı olarak gerçekleşmiş olduğu” şeklindedir. Adli Tıp Kurumu, raporunu “Kişinin ölümünün asılma sonucu meydana gelmiş olduğu kanaatini bildirir rapordur” şeklinde sonlandırarak Zaki Hasan’ın ölüm nedenini intihar olarak kesinleştirmiştir.

Ucuzauc.com Uçak Bileti