Dünyanın En Değerli Markaları

Dünya'nın en değerli markaları araştırması sonucunda birden fazla markanın lider konumda olduğu tespit edildi.

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Dünyanın en değerli markaları arasında yer alan şirket ve markaların değerleri dudak uçuklatacak  seviyededir. Teknoloji sektöründen, tutunda, telekominasyon sektörüne ve beyaz eşya sektörüne kadar her sektörde lider markalar tüketicilere güvenli kullanım imkânı sunuyor. Dünya markaları listesinde Türk markalarını da listede yer almadığı da gözlerden kaçmadı. 

Dünyanın En Değerli Markaları ve Marka Değerleri

Brand Finance kuruluşun yaptığı değerlendirme çalışmalarına göre yaklaşık yüz seksen sekiz milyar dolarlık değeri ile Amazon ilk sırada yer alıyor. Markasını en iyi şekilde temsil eden Amazon’un Ceo’su  Jeff Bezos  dünyanın en iyi yönetici unvanını aldı. Değerini  %25 artıran Amazon büyük ilgi ile takip ediliyor.

Otomotiv Sektöründe Dünyanın En Değerli Markaları Markaları

Otomotiv sektöründe yer alan Toyota da dünyanın en değerli markalar kategorisinde ikinci sırada yer almaktadır. Kendi sektöründe de zirvede olan Toyota ise  daha önceki yıllara göre yaklaşık %5’lik yükseliş elde etmiştir. Mercedes Benz otomotiv sektöründe dünyanın en değerli markaları arasında ikinci sırada yer alırken, BMW üçüncü, Ford dördüncü,  Honda beşinci, Nissan altıncı, Audi yedinci ve Testa da sekizinci sırada yer alıyor 

İnternet Yazılım Sektöründe De Listede Yerini Almayı Başaran Markalar

İnternet kullanımı ülkemizde ve dünyada hızla yaygınlaşmış ve insanlar alışverişlerinden tutunda bankacılık işlemlerine kadar bütün işlerini internet üzerinden yapar hale gelmiştir. İnternette en çok kullanılan Google sağladığı üst düzey çalışmaları,  hızlı ve anlık  erişim sağlaması nedeni ile 142, 58 değeri ile internet yazılımı sektöründe dünyanın en lider markası arasında yer almıştır. Dünya devleri arasında yer alan Google’u 119, 56 değeri ile Microsoft ve facebook sosyal medya uygulaması takip etmektedir.

Teknoloji Sektörünün Dev Markaları

Ülkemizde her ne kadar lider marka olmasa da dünya geneline baktığımızda teknoloji sektöründe bazı markaların dünyanın en değerli markaları listesinde yer aldığını görebiliyoruz. Apple 153,62’lık marka değeri ile dünyanın dev markaları arasında zirvede yerini koruyor. ABD’ye ait olan Apple her geçen yılda marka değerini yükseltmeyi başarmış özel bir markadır.  91 milyar dolarlık marka değeri ile Samsung’da dünyanın en değerli markaları arasında ilk 5.  sırada yer almıştır. Huawai de dünyanın en değerli markaları listesine girmeyi başarmış önemli teknoloji firmaları arasında yer almaktadır. 

Dünyanı Değerli İş Kolları Ve Marka Değerleri

Brand Finance kuruluşunun yaptığı çalışmada dünyanın en değerli markları listesinde bazı iş kolları da listede yerini almıştır. Dünyanın en değerli marka ve iş kolların listesinde %23, 5 oranı ile dünyanın en  yüksek paya ve marka değerine  sahip iş kolu teknoloji olmuştur. Arkasında %14,3 oranla bankacılık, %9,3  ile  telekominasyon, %6,6 oranla otomobil, %6 oranla perakende, %4,7 oranla  petrol- gaz  iş kolları  geliyor. %35,6 oranın da diğer iş kollarına ait olduğu belirtilen konular arasındadır. 

Dünyanın En Değerli Markalarının Ait Olduğu Ülkeler

Dünyanın en değerli markaları araştırmasında bu markaların hangi ülkeye ait olduğu da çok önemlidir. Dünyanın en değerli markaları ve ülkeler sıralamasında ABD büyük bir farkla ilk sırada yer alıyor ve dünyanın en değerli markalarının %45 ‘i ABD firmaları alıyor. %18,4 ‘ü Çin ve %6,1’i de Japonya ‘ya ait olduğu tespit edilmiştir. ABD 191, Çin 72 ve Japonya da 32 şirketi ile dünya çapına çeşitli iş kollarında üretim sağlamaktadır. 

 

en değerli markalar marka firmalar Ucuzauc.com Uçak Bileti