ELON Musk'un tartışmalı "beyin mikroçipi", önceki denemelerde 1000'den fazla hayvanın ölmesinin ardından plakaya çıkıp cihazı deneyecek gönüllü insan arıyor.

Tesla CEO'su büyük bir tepkiyle karşılaştı ancak bağımsız bir inceleme kurulunun servikal omurilik yaralanması veya amyotrofik lateral skleroz (ALS) hastaları üzerinde test yapılmasını onaylamasının ardından hâlâ ilerlemeye devam ediyor.

Elon Musk, Neuralink'in tartışmalı 'beyin mikroçipini' denemek için insan gönüllüler arıyor
Neuralink disk implantı

Denemelere felç gibi rahatsızlıkları olanlar da katılabilecek.

Musk geçmişte şirketi Neuralink'in teknolojisinin "felçli bir kişinin akıllı telefonunu başparmak kullanan birinden daha hızlı bir şekilde zihin gücüyle kullanmasını sağlayacağını" iddia etmişti.

Neuralink, araştırmaya katılacak gönüllüleri işe almaya başlayacak ancak süreç yaklaşık altı yıl sürecek.

Bir robot, çipi beynin hareket etme niyetinden sorumlu olan kısmına yerleştirecek, çünkü Musk'un amacı bir kişinin bilgisayar imlecini veya klavyesini sadece düşünceleriyle kontrol etmesi.

Mayıs ayında Neuralink, insandaki ilk klinik deneyi için FDA iznini aldı ve şirket başlangıçta 10 insan üzerinde test yapmak istediğini açıkladı.

Neuralink tweet attı : "Bu, Neuralink ekibinin FDA ile yakın işbirliği içinde yaptığı inanılmaz çalışmanın sonucudur ve bir gün teknolojimizin birçok insana yardım etmesine olanak tanıyacak önemli bir ilk adımı temsil etmektedir.  "

Ancak FDA'nın endişeleri vardı ve sayı revize edildi ancak nihai karar kamuya açıklanmadı.

Musk, Aralık ayında şirket merkezinde yaptığı konuşmada şunları söyledi: "Bir cihazı bir insana yerleştirmeden önce son derece dikkatli olmak ve çalışacağından emin olmak istiyoruz."

"İlk başta ilerleme, özellikle de insanlara uygulandığında, acı verici derecede yavaş görünebilir, ancak biz bunu paralel olarak ölçeklendirmek için her şeyi yapıyoruz."

Endişe, test deneklerinin çoğunun ölümüne neden olan çipin daha önce hayvanlar üzerinde test edilmesinden kaynaklanıyordu.

Nisan 2021'de Neuralink, çiplerden birinin Pong oynadığı "Çağrı Cihazı" olarak bilinen bir Makak'ı gösterdi.

Şirket, hayvanın bir joystick kullanırken görüldüğünü ve daha sonra aklını yalnızca kablosuz bağlantı aracılığıyla kullandığını söyledi.

Yine de şirketin, küçük bir alıcı aracılığıyla bilgisayarlarla iletişim kurup kuramayacaklarını görmek için birkaç maymunun beynine Bluetooth özellikli çipler yerleştirdiği bildirildi.

Şirket, test deneklerinden bazılarının "beyinlerine yerleştirilen elektrotlar nedeniyle enfeksiyonlara maruz kaldıklarına" inanıldığını söyledi.

Geçen Aralık ayındaki bir rapora göre, 2018'den bu yana Neuralink testleri sonucunda 280'den fazlası koyun, domuz ve maymun dahil olmak üzere yaklaşık 1.500 hayvan öldü.

Eskiden Twitter olarak bilinen X'teki bir memeye yanıt verirken Musk, tweet attı: "Neuralink implantı sonucunda hiçbir maymun ölmedi. İlk olarak, ilk implantlarımızda, sağlıklı maymunlara yönelik riski en aza indirmek için terminal paralarını seçtik (aynen böyle) ( Zaten ölüme yakın)."

Amaç, bir kişinin bilgisayar imlecini veya klavyesini yalnızca düşünceleriyle kontrol etmesidir.Kredi bilgileri: Neurolink

Ancak şirket geçmişte hayvan deneylerinde deneklerinin çoğunun ölmesi nedeniyle eleştirilmişti.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları