İnternetin hayatımızdaki rolünün artması ile yeni meslekler oluşmaya başladı. Her ne kadar yıllar önce oynadığınız bir internet oyununu paylaşarak para kazanmanız kulağa imkânsız gibi gelse de artık bu konuda videolar hazırlayan ve bunun sayesinde büyük gelirler elde eden insanlar var.

Sosyal medyanın hızlı gelişimi Youtube’un hayatımızdaki yerini de değiştirdi. Kimileri tarafından bir meslek olarak, kimileri tarafından ise sadece bir hobi olarak görülen Youtuberlık, tanımı ne olursa olsun emek gerektiren bir alan. En az bir milyon izleyicisi olan Türk Youtuberları merak ediyorsanız, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Orkun Işıtmak

Orkun Işıtmak

Bu alanda Türkiye’de ilklerden biri diyebiliriz. 21 yaşlı genç Youtuber İzmirli ve günümüzde İstanbul Üniversitesi’nde eğitim alıyor. Youtube kanalında 4.552.862 izleyici ile bu alanda başarısından sıklıkla söz ettiriyor. Videoları genellikle eğlence içerikli olmakla beraber, sokakta röportaj, farklı şeyleri test etme ve tanıtma dâhil çok beğeni toplayan içerikler üretiyor.

Enes Batur

Enes Batur

Enes Batur

Özellikle son zamanlarda en çok duyulan isimlerden olan Enes Batur 1998 doğumlu. Youtube kanalında 6.624.546 abone sayısı ile Türkiye’nin en çok konuşulan Youtuberı olma özelliğini taşıyor. Ürettiği içerikler genellikle eğlence amaçlı olan videolardan oluşuyor ve izleyici kitlesinin büyük bir çoğunluğu gençlerden ibaret. En iyi Youtuber alanında Altın Kelebek ödülüne laik görülse de daha sonra ödülü geri alınmış olan Enes, Hülya Avşar dâhil birçok ünlü ismin programına da konuk oldu. Kendi hayat hikâyesini ve Youtube’da nasıl bu kadar hızlı yükseliş yaptığını anlatan Hayal mi Gerçek mi?  filmi ise izleyiciler tarafında büyük bir meraka neden olmuştur.

Danla Bilic

Danla Bilic

Youtube’da çok fazla sayıda makyajla ilgili kanal bulabilirsiniz. Fakat Danla Bilic’in kanalı tam olarak 1.696.695 abone ile bu alanda Türkiye sınırları içinde en başarılı olanlardan. Danla 1994 senesinde Kütahya’da doğdu ve günümüzde Beykent Üniversitesi’nde eğitim alıyor. Hazırladığı makyaj videolarının diğer Youtuberların videolarından ayıran en belirgin özelliği ise kendine has tarzı ile eğlenceli bir şekilde sunması. Abonelerin birçoğu zaten makyaj konusunda bilgilenmekten ziyade videodaki eğlenceli sohbetleri kaçırmamak için izliyor. Ayrıca Youtube`dan kazandığı başarıdan sonra Danla Bilic bir de kendi ruj markasını çıkardı.

Ruhi Çenet

Ruhi Çenet

Kendi kanalını açarak bilgilendirici içerikler üretmek konusunda Türkiye’de açılan ilk hesaplardan biri. Ruhi Çenet 2011 senesinden beri oluşturduğu kanalında birçok farklı alanda ve özellikle ilginç ve gizemli konularla alakalı içerikler paylaşıyor. Toplamda 2.784.590 abonesi olan Youtuber 28 yaşında. Eğitim hayatının bir bölümünü Hindistan’da geçirerek orada yaşamış. Yarattığı kanalı ve paylaştığı videolarında Hindistan’da geçirdiği zamanın büyük bir rolü olduğunu her fırsatta dile getiriyor. Ayrıca ilk Youtube içeriklerini de Hindistan’da yaşarken hazırlamış.

Burak Şahin

Burak Şahin

2.838.749 izleyicisi ile Burak Oyunda kanalının sahibi olan genç Youtuber 20 yaşında. 2009 senesinde oluşturduğu kanalı genellikle genç kitleler arasında geniş rağbet görüyor. Videolarının içeriği ise internet üzerinden çeşitli oyunları oynayarak, oyun severleri bilgilendirmek, izleyenlere ipuçları vermekten ibaret. Ayrıca vlog videolarını paylaştığı bir kanala daha sahip.

Tamer Yeşildağ

Tamer Yeşildağ

Youtube’da oynadığı oyunların videolarını paylaşarak ün kazanan ve 2.275.581 aboneye ulaşan Tamer Yeşildağ Oyun Delisi kanalının sahibi. Videoları arasında en çok beğenilenlerden biri ise GTA 5 oynaması. Youtube üzerinden olan paylaşımları sadece oynadığı oyunlar nedeni ile değil, aynı zamanda eğlenceli sohbeti ve espri anlayışı sayesinde de rağbet görüyor.

Yusuf Aktaş

Yusuf Aktaş

Sempatik tarzı, sadeliği sayesinde başka bir sosyal medya platformunda ünlenmiş olsa da günümüzde Youtube kanalında 1.778.137 aboneye sahip. Eğlenceli videoları sayesinde kısa zamanda ünlenerek sosyal medyada fenomen haline geldi. 1995 senesinde doğan Youtuber Reynmen isimli kanalı üzerinden paylaşımlar yapıyor. 

Meryem Can

Meryem Can

1.523.761 abone sayısına 2017 yılında ulaşan Meryem Can 2014 senesinden beri Youtube üzerinden aktif bir şekilde paylaşımlar yapmaya devam ediyor. İlk başlarda daha çok makyaj yapma, farklı ürünleri test ederek izleyiciyle paylaşma üzerine içerikler hazırlamış olsa da zamanla daha eğlence içerikli videolar hazırlamaya başlamış. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

206
NICE NICE
236
LOVED LOVED
100
LOL LOL
75
FUNNY FUNNY
340
FAIL! FAIL!
102
OMG! OMG!
108
EW! EW!

Facebook Yorumları



Disqus Yorumları