Facebook Avustralya da haber içeriklerinin sosyal medya da yayınlanması karşılığında haber içerik şirketlerine yeni yasa gereği para ödememek için haber bağlantılarının ve içeriklerin paylaşılmasını kısıtlamaya başladı.

FACEBOOK, teknoloji devlerini gazetecilik için ödeme yapmaya zorlayan bir yasaya yanıt olarak Avustralya'daki platformunda haber bağlantılarının paylaşılmasını veya görüntülenmesini engellemek için harekete geçti.

Avustralyalı politikacılar, dijital işletmeleri medya şirketleriyle haber karşılığı ödeme anlaşmaları yapmaya zorlamayı düşünüyor.

İncelenen taslak mevzuat, bir Haber Medyası Pazarlık Kodu oluşturabilir

İncelenen taslak mevzuat, bir Haber Medyası Pazarlık Kodu oluşturabilir

Uluslararası" yayıncılar Facebook'ta haber içeriği yayınlamaya devam edebilir

Uluslararası" yayıncılar Facebook'ta haber içeriği yayınlamaya devam edebilir

İncelenen mevzuat taslağı, Haber Medyası Pazarlık Kodu olarak adlandırılan bir kod oluşturabilir.

Kod, Google ve Facebook'un orijinal gazeteciliğine bağlantı verdikleri medya işletmeleriyle anlaşmaya varamadığı durumlarda, haberler için bağlayıcı bir fiyat belirlemek üzere bir tahkim paneli oluşturacaktır.

Facebook Avustralya ve Yeni Zelanda'nın genel müdürü William Easton Çarşamba günü şirketin web sitesinde şöyle yazdı: "Avustralya'nın önerilen yeni Medya Pazarlığı yasasına cevaben, Facebook, Avustralya'daki yayıncıların ve kişilerin Avustralya ve uluslararası haber içeriklerini paylaşmasını veya görüntülemesini kısıtlayacak.

"Önerilen yasa, platformumuz ile onu haber içeriğini paylaşmak için kullanan yayıncılar arasındaki ilişkiyi temelde yanlış anlıyor" dedi.

"Bu bizi kesin bir seçimle karşı karşıya bıraktı: bu ilişkinin gerçeklerini görmezden gelen bir yasaya uymaya çalışın veya Avustralya'daki hizmetlerimizde haber içeriğine izin vermeyin. 

"Ağır bir yürekle, ikincisini seçiyoruz."

Facebook, değişikliklerin aynı zamanda "uluslararası" yayıncıların Facebook'ta haber içeriği yayınlamaya devam edebileceği, ancak bağlantıların ve gönderilerin Avustralyalı izleyiciler tarafından görüntülenemeyeceği veya paylaşılamayacağı anlamına geldiğini söyledi.

Bu arada, onun "uluslararası topluluğu" Avustralya haber içeriğini görüntüleyemeyecek veya paylaşamayacaktır.

Avustralyalı politikacılar kodu oluşturmak için yasayı değiştirmeyi tartışırken, arama motorlarının medya şirketlerine haberler için ödeme yapmasını sağlamak için başka yerlerde anlaşmalar yapıldı.

Bay Easton, Facebook ve Google gibi diğer ABD teknoloji şirketlerinin "haberlerle temelde farklı ilişkileri" olduğunu söyledi.

"Google Arama, haberlerle ayrılmaz bir şekilde iç içe geçmiş durumda ve yayıncılar kendi içeriklerini gönüllü olarak sağlamıyor.

"Öte yandan, yayıncılar daha fazla abonelik satmalarına, kitlelerini büyütmelerine ve reklam gelirlerini artırmalarına olanak tanıdığından Facebook'ta haber yayınlamayı isteyerek seçiyorlar."

Bay Easton, Facebook'un geçen yıl Avustralyalı yayıncılara yaklaşık 5,1 milyar "ücretsiz yönlendirme" ürettiğini iddia etti, tahmini 227 milyon £ değerinde.

Sosyal medya devinin haberlerden "asgari" bir iş kazancı elde ettiğini ve kullanıcıların haber akışlarında gördükleri içeriğin% 4'ünden azını oluşturduğunu söyledi.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları