Gelecekte Kargolar Drone İle Sevk Edilmesi Planlanıyor
Ucuzauc.com Uçak Bileti
Taşımacılık ve nakliyat faaliyetleri, tarihin en eski çağlarından beri ticaret yollarına işlerlik kazandırmıştır. Başlangıçta kara yolu ile başlayıp, ülkeleri, sınırları ve hatta kıtaları aşan bu faaliyet, toplumların sadece ekonomik olarak değil, siyasi, sosyal ve kültürel olarak da etkilemiştir.

Taşımacılık ve nakliyat faaliyetleri, tarihin en eski çağlarından beri ticaret yollarına işlerlik kazandırmıştır. Başlangıçta karayolu ile başlayıp, ülkeleri, sınırları ve hatta kıtaları aşan bu faaliyet,toplumların sadece ekonomik olarak değil, siyasi, sosyal ve kültürel olarak da etkilemiştir. Daha sonraları deniz taşımacılığının gelişmesi ve kara yoluna nazaran çok daha hızlı yapılması, ticaretin ve etkileşimin çok üst seviyede gerçekleşmesine olanak tanımıştır. Ve nihayetinde uçağın icadı ve insanlı ilk uçuşların başlangıcı, insan taşımacılığının yanında ticari malların da nakledilmesinde olanaksız görülen durumların aşılmasını sağlamıştır. Hızla artan nüfus, teknoloji ve iletişim ile küreselleşen dünyada kargo taşımacılığının da hızla gelişmesini sağlamıştır. Kargo firmaları, diğer şirketler gibi maliyeti en aza indirip karlarını arttırabilmek adına en ucuz ve hızlı nakliye araç ve yöntemlerini denemeye başladılar. Son yıllarda oldukça popüler olan drone adı verilen uçan cihazlar, büyük kargo firmalarının da dikkatini çekmeyi başardı.

Drone Nedir?

Basit bir tanımla drone; hareket ettirilmesi için üzerinde bir insanın bulunmadığı, içerisinde bulunan elektronik devre kartı ve yonga seti sayesinde uzaktan kumanda edilebilen ve yapısında bulunan pervanelerin hareketi ile uçabilen aygıtlardır. Bu cihazlar, GPS izleme sistemi sayesinde uzaktan kumanda edilebilirler. Drone, ağırlığın azaltılması ve manevra kabiliyetinin arttırılması için kompozit malzemeden üretilirler. Üzerlerine takılan kamera veya fotoğraf makineleri ile fotoğraf çekip, görüntü kaydı yapabilirler. İlk ortaya çıktıklarında bu amaçla kullanılmışlardır. Ancak günümüzde; askeri faaliyetlerde, arama kurtarma, vahşi yaşamı izleme, yangınla mücadele, sağlık ve tarım gibi çok çeşitli alanlarda kullanılmaktadır.

Kargo Taşımacılığında Drone

İlk olarak Amazon şirketinin CEO’su Jeff Bezos’un 2013 yılında ürün teslimatı için drone kullanacaklarını duyurmuştu. Ancak başka bir şirketin 2016 yılında Amerika’da drone ile bir paketi başarılı bir şekilde teslim etmesiyle,bu yöntemi diğer şirketler de peş peşe kullanmaya başladı.

Taşıma Kapasitelerine Göre Drone Çeşitleri

Kullanım alanlarının çeşitlenmesi ile bu aygıtların ağırlıkları ve taşıyabilecekleri ağırlık oranları da değişiklik göstermeye başlamıştır. Genel olarak 1 kilodan 10 kiloya kadar yük taşıyabilen drone, ihtiyaç duyulması halinde taşıyacağı yüke göre yeniden tasarlanabilmektedir.

Gelecekte Drone Teknolojisi

Kargo taşımacılığında drone kullanılması düşüncesi, pek çok şirketin bu konuda geleceğe yönelik yatırım yapmasına neden olmuştur. Bunlardan biri olan Amazon şirketi; “Amazon Prime Air” sistemi ile 5 kiloya kadar olan paketlerini, müşterilerine 10 km’lik bir yarıçap içerisinde yarım saat içerisinde teslim edebilme iddiasını taşımaktadır. Bunun dışında Flirtey, Domino’s, Fedex ve Matternet gibi pek çok şirketin, teslimat konusunda drone yatırımı yaptığı bilinmektedir. Gelecekte drone ile teslimatların yapılabilmesi için yasal düzenlemelerin yapılması ve drone filolarının kurulması gerekmektedir. Büyüklükleri ve kullanıldıkları alan ne olursa olsun, drone teknolojisi, gelecekte çok daha fazla göz önünde olacağı açıktır.

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları