DEMİR ADAM olma fırsatı, bir çift robotik çizmeyle gerçeğe biraz daha yaklaştı.

Bu botlar yürümek için yapıldı ve insan hareketindeki kısıtlamalar artık geçmişte kaldı.

Stanford Araştırmacıları, yürümeye yardımcı olan bu robotik botları yarattı
Çizmeler, sensör ağırlıklı ayakkabıların üzerinden geçiyor ve karbon fiber kablolar aracılığıyla bir makine öğrenme programına mesajlar gönderiyor.

CNET , Stanford Üniversitesi Biyomekatronik Laboratuvarı'nın, insanlara yürürken motor gücüyle destek veren otomatik bir dış iskelet oluşturduğunu yazdı.

Doktora sonrası robotik uzmanı Patrick Slade, outlet başına şunları söyledi: "Bu, gerçek dünyadaki Demir Adam.

"Temel olarak motorlu bir ayakkabı. ... Baldır işlevinizi bir motorla değiştirerek, adımınızı gerçekten hızlandırabilir ve daha kolay ve daha hızlı yürümenize yardımcı olabiliriz."

Bu robo çizme tasarımı, sensörle donatılmış ayakkabılarınızın üzerinden kayar ve baldır kasına bir destek ve karbon fiberden yapılmış tellerle bağlanır.

Motorlu destek, ayakkabıya bağlanan baldır arkası kabloya yardımcı oluyor ve bildirildiğine göre yerden itmek için gereken çabayı azaltıyor.

Bu fütüristik fiziksel yürüme yardımcıları, herkese uyan tek beden dışında her şeydir.

Bunun yerine, kullanıcının nasıl yürüdüğünü anlamak için makine öğreniminden yararlanıyorlar ve ardından yardımlarını kişinin benzersiz adımlarına göre özelleştiriyorlar.

CNET'e göre Biomechatronics Lab, dış iskeletleri koşu bantlarına yerleştiren ve araştırmacıların farklı modeller oluşturarak ve yeniden inşa ederek gerekli verileri toplamasına izin veren kendi "dış iskelet öykünücülerine" sahiptir.

Laboratuvar lideri ve Stanford makine mühendisliği profesörü şunları söyledi: "Bunu bacaklarınız için bir sanal gerçeklik sistemi gibi düşünebilirsiniz.

"Bir kişiye yardımcı olabileceğini düşündüğümüz cihaza programlıyoruz, öykünücüyü takıyoruz, o cihazla yürümenin nasıl bir şey olduğunu hissediyorlar.

"Ve eğer yardımcı olursa... tasarımı iyileştiririz. Olmazsa, o zaman onu bir kenara atar ve yeni bir şey deneriz."

Hayranlık uyandıran buluşu denedikten sonra ( burada Stanford'un YouTube'unda görülüyor), testçilerden biri öngörülemeyen bir zorluğa dikkat çekti.

Claire Reilly, CNET için "Adımlarımda bir yaylanma olduğuna şüphe yoktu. Ancak bu dış iskeletlere alışmanın sorunu makinede değildi - bendeydi," diye yazdı.

"Beynim, düşündüğümden daha zor hale getirdi... bacaklarım ve beynim bu ani yeni yardımdan ne yapacağını bilemedi.

Hatta bu videoda "Normal bir insan gibi hareket etmeyi aniden unuttuğunda 30 Rock'taki Jack Donaghy gibi hissettim" diye şaka bile yaptı .

Slade'in bu tür fenomenler için açıklaması, insan bedenlerinin ve beyinlerinin öğrenmesinin zaman aldığı gerçeğidir; Reilly bir saatten daha kısa bir sürede kalktı, kalktı ve yola çıktı.

Çizmeler çıktıktan sonra Reilly, insan bacaklarının "ölü ağırlık" gibi hissettiğini söyledi.

Bu araştırma ekibinin amacı, giyilebilir robotların ihtiyaçları ne olursa olsun yaşlılar ve hareket engelliler için çalışmasını sağlamaktır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları