Başarılı hayat hikayeleri her zaman insanlara ilham oluyor. Tüm zorluklara rağmen yılmayan, hedeflerin peşinden koşan insanları takdir etmemek elde değil. İleriyi gören, pes etmeyen ve yapacağı işin arkasında duran bu isimlerden biri de Sundar Pichai.

Hikayemizin kahramanı olan Sundar Pichai zorluklar içerisinde büyüyen bir çocuk. 12 Temmuz 1972’de Hindistan’ın Chennai kentinde dünyaya geldi. Babası mühendis olan Sundar Pichai aynı zamanda stenograf bir ailenin çocuğuydu. Babasının mesleğinden mi etkilendi bilinmez daha küçük yaşlarda üstün bir zekaya sahip olduğunu göstermeye başladı. Ailesinin orta halli olması nedeniyle Sundar Pichai’in elinde olan imkanlarda oldukça kısıtlıydı. Normal çocukların sahip oldukları eşyalara sahip olmayan Sundar Pichai için arabayla seyahat etmek, televizyon izlemek gibi eylemler bile oldukça lükstü. Ailesi çocuklarına en iyisini sunamadığı için üzülse de bu imkansızlıkların içerisinde bir dehanın yetiştiğinde habersizlerdi o zaman.

Her Şey Çevirmeli Telefonla Başladı

Her Şey Çevirmeli Telefonla Başladı

Sundar Pichai orta halli ailenin bir çocuğu olmasını nedeniyle kısıtlı imkanlarla hayatını sürdürmeye devam ederken bir gün babasının eve aldığı çevirmeli telefon sayesinde küçük sinyaller vermeye başladı. Çevirmeli telefonda bulunan numaraları oldukça hızlı bir şekilde ezberlemeyi başaran Sundar Pichai bu özelliğiyle dikkatleri üzerine çekti. Her şeyin başladığı bu noktada ailesi çocuklarının üstün bir zekaya sahip olduğunu yavaş yavaş anlamaya başlamıştı. İlerleyen yıllarda da Sundar Pichai yaptıklarıyla ailesini haksız çıkarmadı.

Sundar Pichai okul döneminde de başarılarını sürdürmeye devam etti. Eğitim hayatını ciddiye alan Pichai elde ettiği başarılarla gözde öğrencilerden olurken bir sonraki eğitim hayatının adresini de belirlemiş oldu. Hindistan Kharagpur Teknoloji Enstitüsü Metalürji bölümünde başarılarla dolu bir lisans eğitimini tamamladıktan sonra ABD’de eğitim veren Standford Üniversite’sinden burs kazanarak ailesinin göğsünü kabartmaya devam etti. Bu burs onun hayatının dönüm noktası oldu denebilir.

İmkansızlıklara Kafa Tutan Adam

İmkansızlıklara Kafa Tutan Adam

Sundar Pichai’nin ABD’de eğitim veren Standford Üniversite’sinden burs kazanmasının ardından ailesi ona destek olabilmek adına bütün birikimini kullandı. Çocuklarının eğitim hayatlarını her zaman önemseyen ve ona destek olan aile Pichai’yi ABD’ye yollamak için yine desteklerini esirgemedi ve böylece Pichai için yeni bir hayatın kapıları açılmış oldu. Burada yüksek lisans eğitimini başarıyla tamamlayan Pichai Pensilvanya Üniversitesi’nden MBA alarak adından söz ettirmeye başladı.

ABD’de de eğitim aldığı süre boyunca maddi imkansızlıkların yanında bir de göçmen olmasının zorluklarını yaşayan Pichai’nin her zaman yanında olan bir isim daha vardı; Anjalia. Bu dönemde mutlu bir evlilik yapan Pichai MBA’dan sonra yoluna McKinsey & Company’de yönetim danışmanlığı yaparak devam etti.

Google’a İlk Adım

Google’a İlk Adım

Sundar Pichai bir süre McKinsey & Company’de yönetim danışmanlığı yaptıktan sonra 2004 yılında Google’a ilk adımını attı. Onun için en büyük dönüm noktası olan bu değişim sonrasında başarıları ardı arkası kesilmeden devam etti. 2004 yılında Google’a girmesinin ardından ilk çalışmalarına hız kesmeden başladı. Bu dönemde arama çubuğu üzerine çalışmalarda bulundu ve Google Gears ve Google Pack ekiplerinde kendini gösterdi. Arama çubuğu üzerindeki çalışmalarını her gün ilerletmek isteyen Pichai Larry Page ve Sergey Brin’e (Google kurucuları) Google’ın kendi arama motorunu yapması için büyük ısrarlarda bulundu. Bu ısrarları yanıtsız kalmadı ve Pichai şimdilerin en çok kullanılan tarayıcısı Google Chrome ekibinde çalışmaya başladı. 

Internet Explorer ve Mozilla Firefox’un lider olduğu zamanlarda piyasaya giren Google Chrome için ilk zamanlar umutsuz düşünceler vardı. Ancak çok kısa bir süre sonra en çok tercih edilen arama motoru olmayı başardı. Geçen bu süreç içerisinde Sundar Pichai Google için vazgeçilmez bir isim olmayı başardı. 2013 yılında kıdemli başkan yardımcısı olan Pichai ardından 2015 yılında en büyük terfisini alarak Google CEO’su oldu. İmkansızlıklarla başlayan hayat hikayesini Google CEO’su olarak tamamlayan Sundar Pichai birçok insana ilham olmaya devam ediyor. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları