Peki, hibrit otomobil denildiğinde kafanızda bir şeyler canlanıyor mu? Bu araçların türleri ve diğer araçlardan farkları nedir öğrenelim.

Dünyadaki petrolün bir gün biteceği gerçeğiyle karşı karşıyayız ve hepimiz, bu petrolden elde edilen yakıtların doğaya düzeltilmesi imkânsız zararlar verdiğinin farkında olmalıyız. Bu yüzden çevre dostu hibrit otomobiller her yıl daha popüler ve yaygın hale geliyor. İlk hibrit otomobiller kabaca 20 yıl önce ortaya çıktığında sektör tarafından reddediliyorlardı. Ama günümüzde caddeler hibrit araçlarla dolu ve 10 yıl içinde bu sayı daha da artacak. 

Hibrit Otomobil Ne Anlama Geliyor?

Hibrit Otomobil Ne Anlama Geliyor?

Hibrit, melez anlamına geliyor yani 2 türü de içinde barındırıyor. Geleneksel araçlar, içten yanmalı bir motora güç vermek için benzin veya dizel kullanırlar. Hibritlerde hem içten yanmalı bir motor hem de bir elektrik motoru ve bataryalar bulunur. Geleneksel bir motoru ve elektrik motorunu içinde bulunduran hibritler, hibrit olmayan otomobillere göre daha çok yakıt verimliliği elde ederler. 

Hibrit Otomobillerin Özellikleri Nelerdir?

Batarya ile çalışan bir elektrik motorunun eklenmesi, hibritlerin yakıt verimliliğinde birçok yolla artış sağlar. Rölantiye almak, araç durduğunda aracınızın motorunu kapatan ve yakıt tasarrufu sağlayan bir özellik anlamına gelir. Hareket ettiğinizde geleneksel motor hızlanmak için tekrar devreye girer. Diğer bir yakıt tasarrufu sağlayan özelliğin adıysa rejeneratif frenleme. Geleneksel otomobiller, yavaşlamak için tamamen frenlerine güvenir. Frene basıldığındaysa ortaya çıkan kinetik enerji boşa gider. Rejeneratif frenleme, bu enerjinin bir bölümünün yakalanıp elektriğe dönüştürülerek bataryalara depolanmasını sağlar. Bu saklanan elektrik daha sonra aracı çalıştırma ve hızlandırma amacıyla kullanılabilir.

Hibrit Bir Araca Neden İhtiyacınız Var?

Hibrit Bir Araca Neden İhtiyacınız Var?

Herhangi bir araba alımında olduğu gibi, bütçenize ve ihtiyaçlarınıza uyan bir araç bulmanız gerekiyor. Kirliliğin azaltılması sizin için öncelikliyse elektrikli araçlarla daha iyi durumda olabilirsiniz. Bir hibrit, geleneksel bir arabadan daha az yakıt kullanır fakat elektrikli bir araç hiçbir şekilde kullanmaz. Ancak elektrikli otomobiller, bazı bölgelerde menzil ve şarj istasyonu eksikliğiyle karşı karşıyalar. Bu nedenle herkes için pratik bir seçim olmayabilir. Bir hibritin yakıt tasarruf kabiliyeti, içten yanmalı ve elektrik gücünün dengesine bağlı olmakla birlikte aktarma organlarının tasarımına ve sürüş koşullarına bağlı olarak değişiklik gösterir. Eğer bir şehirde yaşıyorsanız hibrit otomobil sizin için doğru tercih olacaktır.

Hibrit Otomobil Türleri

Hibrit Otomobil Türleri

Hibrit araçlar da kullanım şekillerine göre birden fazla alt kategoriye ayrılarak üretiliyor. 

Hafif Hibritler

Adından da anlaşılacağı üzere hafif hibritler, hibrit teknolojisinin en az agresif modeli oluyor. Araçlarda elektrik motoru bulunuyor ama bu motorlar genellikle bir arabaya tamamen kendi başına güç verecek kadar güçlü değiller. Bunun yerine, hafif hibrit sistemler küçük bir artış sağlayarak yükün bir kısmını motordan alırlar. 

Paralel Hibritler

Toyota Prius ve onlarca rakibinin kullandığı hibrit sistemi olan paralel hibritler, bir içten yanmalı motor, bir elektrik motoru veya tekerleklerine güç sağlamak için her ikisinin bir kombinasyonunu kullanabilir. Etkili bir şekilde iki güç aktarma sistemine sahip olan paralel hibritler, hafif hibritlerden daha karmaşık olmasına rağmen geleneksel bir içten yanmalı arabaya oldukça benzer bir sürüş deneyimi sunup, çok daha fazla yakıt tasarrufu sağlarlar.

Seri Hibritler

Paralel hibritler gibi seri hibritler de hem bir içten yanmalı bir motora hem de bir elektrik motoruna sahip olmasına rağmen seri hibritlerde, sadece elektrik motoru doğrudan jantlara güç veriyor. İçten yanmalı motor, sadece bataryayı şarj etmek için bir jeneratör işlevini görür.

Plug-in Hibritler

Adından da anlaşılabileceği gibi eklenti hibrit olan bu tür, elektrikli bir araba gibi harici güç kaynağına takılabiliyor. Diğer hibritlerden farklı olarak plug-in hibritlerle, sadece elektrik gücüyle uzun mesafelere seyahat edebilirsiniz. Bunun nedeni, fişe takarak şarj edebilme özelliğinin daha büyük batarya paketine izin veriyor oluşu.

Yolu Boyunca Hibritleri

Bu türde tek bir tekerlek setine içten yanmalı motorla güç sağlarken, diğer tekerleklere elektrik motoruyla güç sağlanıyor. Bu, genellikle önden çekişli bir araç almayı ve arka aksa bir elektrik motoru eklemeyi içeriyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları