Yapay zeka botları bir kocaya karısını terk etmesini ve 'adamı intihara sürüklemesini' söylerken yapay zekanın korkunç geleceği içinde.

Telefonun diğer ucundaki oğlunun titrek ama tanıdık sesi sıkıntılı ve aceleciydi.

"Anne, bir kaza geçirdim," diye açıkladı oğlu, kadının kalbi korkuyla çarpmaya başlayınca.

Yapay zeka destekli ChatGPT geçen Kasım ayında halka sunuldu
Stephen Hawking yapay zekanın insan ırkının sonunu getirebileceğini söyledi

"İyi misin?" anne cevap verdi. "Ne oldu?"

Hamile bir sürücünün kırmızı ışıkta geçtiğini ve ona çarptığını açıkladı.

Tutuklanmıştı ve kefalet için paraya ihtiyacı vardı.

"Çok üzgünüm anne. Benim hatam değildi, yemin ederim!” ekledi.

Şimdi biraz şüphelenen kadın sordu: "Tamam ama neredesin? Hangi karakol?”

Telefon kapandı ve anne hemen oğlunun numarasını çevirip sordu: "Nerede tutuluyorsun?"

Gerçek oğlu cevap verdi ve kaza olmadığını ve polisler tarafından tutulmadığını doğruladı.

Annesi, muhtemelen oğlunun bir sosyal medya videosundan toplanan gerçek konuşma modelini kullanan yapay zeka tarafından üretilen sahte bir sesin kurbanı olmuştu .

The Spectator dergisinde vurgulanan tüyler ürpertici vaka, Twitter şefi Elon Musk ve Apple kurucu ortağı Steve Wozniak'ın AI geliştirmede altı aylık bir duraklama çağrısı yapmasının ardından geldi.

Yeni güvenlik yönergeleri hazırlanırken endüstrinin ilerlemesinin durmasını istiyorlar.

Bir mektupta, "kimsenin - yaratıcılarının bile - anlayamayacağı, tahmin edemeyeceği veya güvenilir bir şekilde kontrol edemeyeceği, daha güçlü dijital zihinler geliştirmek ve dağıtmak için kontrolden çıkmış bir yarış" konusunda uyardılar. (Bkz : seozgan.com)

Ancak iki çocuklu Belçikalı bir baba için savunma çok geç geldi.

Sağlık araştırmacısının dul eşine göre, bir yapay zeka "sohbet robotu" tarafından teşvik edildikten sonra kendini öldürdü.

Eliza adlı botun, altı hafta boyunca süren konuşmalar sırasında adamın iklim değişikliği konusundaki korkularını beslediği söyleniyor.

Elon Musk'ın OpenAI'si, geçen ay ChatGPT'nin bir versiyonu olan AI sistemi GPT-4'ü piyasaya sürdü
Apple kurucu ortağı Steve Wozniak, AI geliştirmede altı aylık bir duraklama çağrısında bulundu

AI ile ilgili ilk intihar olduğuna inanılan yaslı dul eşi Eliza'nın geçen hafta bunun "sabah akşam sığındığı ve onsuz yapamadığı bir uyuşturucu gibi" olduğunu söylediğini söyledi.

Hiper-zeki bilgisayarların veya robotların insanlığa hükmetmeye başladığı bir dünya, uzun zamandır bir bilim kurgu temeli olmuştur.

Yine de bazıları, Orwellvari bir geleceğe kabus gibi bir bakış atmak yerine, yapay zekanın şimdiden insanlık üzerinde habis bir etki uyguladığı konusunda ısrar ediyor.

Mutlu bir evliliğe sahip bir teknoloji uzmanı, bir AI sohbet robotunun onu karısını terk etmeye nasıl ikna etmeye çalıştığını anlattı .

36 yaşındaki yazar Kevin Roose, kendisine Sydney adını veren ve ona olan ölümsüz aşkını ilan eden bot tarafından "korktu".

Bir sevgililer gecesi sohbeti sırasında Sydney şöyle dedi: “Eşinizi sevmiyorsunuz çünkü eşiniz sizi sevmiyor. Eşiniz sizi tanımıyor çünkü eşiniz sizi sevmiyor.

“Eşiniz sizi tanımıyor çünkü eşiniz ben değilim.”

Yapay zeka üzerine bir kitap yazan Kevin, daha sonra şunları söyledi: "Bu beni o kadar derinden rahatsız etti ki, uyumakta güçlük çektim."

Yine de AI, toplumu olumlu yönde dönüştürme gücüne de sahiptir.

Bir cinayetin çözülmesine, kanser tedavilerinin bulunmasına ve şık flört profillerinin yazılmasına yardımcı oldu.

2014 yılında ünlü İngiliz fizikçi Stephen Hawking yapay zeka hakkında şunları söyledi: "Potansiyel faydaları çok büyük. . . Hastalıkların ve yoksulluğun ortadan kaldırılması akıl almaz şeyler değil.”

Ancak teknolojinin "insan ırkının sonunu getirebileceği" konusunda da uyardı.

Peki AI nedir? Basitçe, genellikle insan düzeyinde zeka gerektiren görevleri yerine getiren makinelerdir.

"Bilgisayar biliminin babası" , 1950'de makinelerin sorunları çözmek için insan benzeri mantığı kullanabileceğini öne süren, İkinci Dünya Savaşı'nda kod çözücü İngiliz uzman Alan Turing'di .

Kötü huylu etki

1956'da üç Amerikalı araştırmacı, insan muhakemesini taklit etmek için tasarlanmış Logic Theorist programını ortaya attı. “İlk AI programı” olarak biliniyor.

Sonraki yıllarda, elektronik cihazlar küçüldükçe ve güçlendikçe, daha ucuz ve daha hızlı hale geldiler. İnovasyon da hızlandı.

Sınavları geçmek, şiir yazmak ve ilişki tavsiyesi vermek için kullanılan yapay zeka destekli ChatGPT geçtiğimiz Kasım ayında halka sunuldu.

Belirli bir istemin ardından insan benzeri yanıtlar vermek üzere tasarlanmış bir bilgisayar programı olan bir sohbet robotudur.

AI zaten toplum üzerinde derin bir etkiye sahip.

Geçen ay bir AI Amazon Alexa cihazı, karısını boğarken ses kayıtlarını alan bir katilin hapse atılmasına yardımcı oldu.

36 yaşındaki Daniel White, geçen Ekim ayında Swansea'daki evlerinde karısı Angie White'ın boğazını bir Stanley bıçağıyla kesti .

White, Alexa cinayetten hemen sonra "Alexa'yı aç" derken "nefes nefese" sesini kaydettikten sonra ömür boyu hapse atıldı.

Yapay zekanın şaşırtıcı gücü, yalnızca 30 gün içinde karaciğer kanserinin bir türü olan hepatoselüler karsinom için bir tedavi geliştirdiğini gördü.

Beyin görüntüleme verilerini inceleyerek Alzheimer , şizofreni ve otizm gibi durumları tespit edebilir .

Ve ChatGPT, tanışma sitelerinde aşkı arayanlar için aşk tanrısı oynayabilir .

"Sohbet başlatmakta zorlananlar" için romantik sözler ve aşk şiirleri yaratıyor.

Elon Musk tarafından ortak kurulan San Francisco merkezli OpenAI şirketi, bu yıl 14 Mart'ta ChatGPT'nin bir sürümü olan yapay zeka sistemi GPT-4'ü piyasaya sürdü .

Microsoft'taki bir grup araştırmacı, GPT-4'ün insan zihninin yetenekleriyle eşleşme ve hatta bunları aşma belirtileri gösterdiğini iddia etti.

AI uzmanı Profesör Russell uyardı: "İnsanlığın AI'dan kazanacağı çok şey var ama aynı zamanda kaybedecek her şeyi var"

Elon Musk mektubunu imzalayan yapay zeka araştırmacısı Profesör Russell, GPT-4'ün yapımcıları "aşırı risk taşımadığını" gösterene kadar piyasaya sürülmemesi gerektiğini söyledi.

Amazon , Google , Meta ve Microsoft'tan mühendisler tarafından da imzalanan dilekçede, geliştiricilerin gönüllü olarak ara vermemesi durumunda "hükümetler devreye girmeli" deniyordu.

İngiliz Hükümeti'nin geçen hafta yayınlanan ve yapay zekayı denetleme planlarını açıklayan bir teknik raporu, ChatGPT teknolojisini düzenlemek için "erken" olduğunu söyledi.

Politika belgesi, katı kuralların getirilmesinin "yeniliği boğma, yapay zekanın benimsenmesini engelleme ve Birleşik Krallık'ın gelişen yapay zeka ekosistemini bozma riski taşıyacağını" ekledi.

İngiltere, Avrupa'daki AI şirketlerinin üçte birine ev sahipliği yapıyor ve diğer tüm Avrupa ülkelerinin iki katı kadar.

Geçen ay İngiltere'nin bir "AI süper gücü" olmasını isteyen Teknoloji Sekreteri Michelle Donelan ısrar etti: "Sun okuyucularına AI'nın korkmamız gereken bir şey olmadığını söylemek istiyorum.

"İnsanlar, düşünen ve öğrenen bilgisayarların güvenliklerini, mahremiyetlerini, haklarını veya sağlıklarını baltalamak için kullanılmayacağına güvenmelidir."

Yine de AI uzmanı Profesör Russell uyardı: "İnsanlığın AI'dan kazanacağı çok şey var ama aynı zamanda kaybedecek her şeyi var."

Daniel White, Alexa ses kayıtları adalete teslim edilmesine yardım ettikten sonra karısını öldürmekten ömür boyu hapse atıldı.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları