Teknoloji uzmanlarının neredeyse yarısı, insanların yapay zeka tarafından 'yok edileceğine' inanıyor

Araştırmacılar, androidlerin insanlık için 'varoluşsal' bir tehdit oluşturup oluşturmadıklarını öğrenmek için dünyanın her yerinden 1.500 BT ve teknoloji patronunu sorguladı.

İnsanlığı yok eden robotların korkunç senaryosu, teorik fizikçi Stephen Hawking tarafından da tahmin edildi.

Araştırma, %49'unun varsayılan robotların insanlığı 'yok edeceğini' ve sonunda dünyayı yöneteceğini söylediğini ortaya çıkardı.

Robot hakimiyeti için bir zaman çizelgesi sorulduğunda, genel fikir birliği, 2043'te - bundan sadece 20 yıl sonra - dünyada 10 milyar robot olacağı yönündeydi.

8 milyar olan mevcut insan nüfusunun 2043 yılına kadar yaklaşık 9 milyara ulaşacağı tahmin ediliyor - yani yirmi yıl içinde gezegende insanlardan 1 milyar daha fazla android olacak.

Robotların insanlığı yok ettiğine dair korkunç senaryo, teorik fizikçi Stephen Hawking tarafından yapay zekanın "insanların kontrolünden çıkacak" bir noktaya kadar gelişebileceğini söylediğinde tahmin edilmişti.

"Yapay zeka yaratma başarısı, insanlık tarihindeki en büyük olay olacaktır. Risklerden nasıl kaçınacağımızı öğrenmezsek, ne yazık ki bu son olay da olabilir."

Kötü amaçlı yazılım ve kimlik avı için bilinen reklamları ve siteleri engelleyen çevrimiçi gizlilik şirketi Atlas VPN tarafından hazırlanan bir rapor, BT uzmanlarının gelecekteki 'robot derebeyleri' hakkındaki 'endişelerini' dile getirmesiyle endişeleri destekledi.

Rapor, birçok uzmanın robotların 'fazla insan' yapıldığından ve onlara duygu ve düşünme yeteneği verilirse insanlığın yakında yok olabileceğinden endişe duyduğunu ortaya koydu.

Atlas VPN sözcüsü şunları söyledi: “Konuştuğumuz her 10 uzmandan altısı, beş yıl içinde akıllı robotlarla birlikte çalışacaklarını düşündüklerini söyledi.

"İyiler kötüden çok daha ağır bassa da, bazı BT çalışanlarının da yapay zeka konusunda çekinceleri var.

"Yanıt verenlerin yarısından fazlası - yüzde 55 - yapay zekanın büyük gizlilik sorunları yaratacağını veya insan işlerini riske atacağını söyledi."


Kaynak : https://erisimhaber.com/

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları