Sol Kol Uyuşması Neden Olur?

Kolda var olan uyuşma o bölgeye doğru kan akışının gerektiği kadar gitmemesi ve sinirlerin üzerinde olan baskı sebebi ile yeterli iletim olmadığından dolayı oluşur.

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Kola giden damar, sinirler, beyin, omurga ve boyun gibi hayati önemi olan vücudumuzun organlarına bağlıdır. Bunun yanı sıra kolun yapısında olan kendisine ait damarları ve sinirleri vardır. En çok bilinen sol kol uyuşma sebebi kan akışının sol kola gidememesi neticesinde oluşan uyuşma ve sol kolda oluşan sinir zedelenmesi meydana geldiğinde kol uyuşması meydana gelir. Sol kolda oluşan uyuşma kolun belirli bir bölgesinde olabileceği gibi sol kolun tamamında da uyuşma olabilir. 

Genellikle sabahları sol kolda uyuşma problemi varsa bu muhtemelen sol kol üzerine yatmaktan oluşur. Sol kolda oluşan iltihaplanma veya enfeksiyon neticesinde çok ender olarak sol kol uyuşmasına sebep olabilir. Eğer sol kol sık sık belirli aralıklarla uyuşuyorsa kesinlikle ihmal etmemelisiniz,altında yatan sebep belirlenmeli.  

Sol Kol Uyuşması Sebepleri

Gece boyunca sol kol üzerine yatmak kol uyuşmasına sebep olabilir. En sık karşılaşılan durumlardan bir de budur. Titreşimli makinelerde çalışanlarda sıklıkla kol uyuşması olur. Kişi hangi elini kullanıyor ise o kolda uyuşma ve parmak uçlarında renk değişimi görülmektedir. Bu durum da dolaşım bozukluğu problemlerinden, damarlara bağlı olarak meydana gelir. Soğuk yerlerde ve balık çiftliklerinde çalışan kişilerde dolaşım ilk önce parmak uçlarından bozulmaya başladığı için bu meslek gruplarında çalışanlarda sol kol uyuşmasına rastlanabilir.  

Boyun Fıtığı Ve Boyunda Düzleşme

Boyunda düzleşme kişinin duruş bozukluğundan ortaya çıkan bir durumdur. Asıl şeklini kaybeden omurgalarda bir zaman sonra kola giden sinire baskı meydana gelir. Bu durumda sol kolda uyuşma meydana gelir. Boyun fıtığında da aynı şekilde baskı söz konusu olduğundan uyuşukluk olabilmektedir. Diğer bir sol kolda uyuşma nedeni ise ödem sonucunda yaşanabilir. Kola yakın bir bölgede oluşan ödem sol kol uyuşması meydana getirebilir. Ayrıca kan akışını engelleyecek şekilde yapılan bandajlar da kol uyuşmasına sebep olabilir. Bu gibi bir durum varsa bandajı bir nebze rahatlatmanız gerekecektir.  

Sol kolda uyuşma hissi oluştuğu zaman mutlak doktora başvurmanız yararınıza olacaktır. Bu sayede olası durumların önüne de geçebilirsiniz. Kalp krizine bağlı ortaya çıkan bu sorunu en aza indirmek için de mutlaka düzenli olarak muayene olmalısınız. Doktorun önerdiği ilaçları da kesinlikle düzenli olarak almalısınız. Bu sayede sağlıklı bir hayata geçiş sağlayabilirsiniz.

 

sol kol uyuşması sol kol kalp krizi Ucuzauc.com Uçak Bileti