SPACEX, uzay turizmi için büyük bir sıçramayla, Çarşamba günü ilk kez tamamen sivil mürettebatı Dünya'nın yörüngesine fırlattı.

Elon Musk'ın SpaceX'i için ilk charter yolcu uçuşu olan Inspiration 4 görevi, NASA'nın Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nde gerçekleşti.

Inspiration4 | Launch

Fırlatma, NASA'nın Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nde, saat 20:00 ET'den kısa bir süre sonra gerçekleşti. Kaynak bilgileri: AFP
SpaceX'in kurucusu ve CEO'su Elon Musk, Cape Canaveral, Florida'daki ilk tamamen sivil ekip için tezahürat yapıyor Kaynak: Reuters
Isaacman, bu yaz piyasaya çıkan üçüncü milyarder oldu Kaynak: Reuters
Roket, fırlatma saatinden sadece birkaç dakika önce görüntülendi Kaynak bilgileri: SpaceX

Tarihi uçuşun komutanı, akşam 8'den hemen sonra planlandığı gibi havalanan Falcon 9 roketinin kontrolünü ele geçiren ve Dragon kapsülünü Dünya yüzeyinden 357 mil uzaktaki üç günlük yörüngesine taşıyan 38 yaşındaki milyarder Jared Isaacman .

Isaacman, Temmuz ayında Virgin Galactic'ten Richard Branson ve Blue Origin'den Jeff Bezos'tan sonra bu yaz piyasaya sürülen üçüncü milyarder oldu.

Ayrıca uçuşta iki yarışma galibi ve çocukluk kanserinden kurtulan bir sağlık çalışanı olan 29 yaşındaki Hayley Arceneaux var.

Arceneaux uzayda Amerikalı ve uzayda protezli ilk insan oldu.

Inspiration4'teki diğer iki kişi, çekiliş kazananları 42 yaşındaki Washington eyaleti veri mühendisi Chris Sembroski ve Arizona'dan 51 yaşındaki bir topluluk kolej eğitimcisi olan Sian Proctor.

Uçuş kıyafetlerine binmeden önce ailelerine ve çalışanlarına el salladığı görülen tamamen amatör mürettebatın, yaklaşık üç gün içinde Florida kıyılarından Dünya'ya dönmesi bekleniyor.

Dört mürettebat üyesinden hiçbiri profesyonel astronot olmadığı için, Dragon binicileri, kapsül bilgisayarlı olmasına rağmen, uçuş sırasında herhangi bir acil duruma hazırlanmak için toplam altı ay harcadılar.

SpaceX, kalkıştan dört saat önce canlı yayınlanan Inspiration4 misyonunun başlatılmasının bir web yayınını paylaştı.

Lansmandan önce SpaceX direktörü Benji Reed şunları söyledi: "Şu anda bunun hakkında konuşmak bile tüylerimi diken diken ediyor."

SpaxeX, Inspiration4 misyonunu "Jared'in kanser ve diğer yaşamı tehdit eden hastalıkları olan tüm çocuklara umut verme konusundaki iddialı bağış toplama hedefinin bir parçası" olarak tanımlıyor.

SpaceX , ikinci olarak, yörüngedeki üç günlük yolculuk sırasında, Inspiration4 ekibinin "Dünya'da ve gelecekteki uzun süreli uzay uçuşları sırasında insan sağlığını geliştirmek için tasarlanmış bilimsel araştırmalar yürüteceğini" açıklıyor.

SpaceX Falcon 9 roketi bir Kennedy Uzay Merkezi pedinden havalandı ve Dragon kapsülü 357 mil yüksekliğe ulaşmayı hedefliyordu.

SpaceX, Dragon'un "Hubble görevlerinden bu yana herhangi bir insan uzay uçuşundan daha uzağa uçacağını" söyledi.

Space X, web sitesinde "Dragon'un yeni kubbe gözlem kubbesi, şimdiye kadar uçulan en büyük bitişik uzay penceresi olacak" diye açıklıyor. "Altı ay içinde kapsamlı bir şekilde test edilen ve uçuş için kalifiye olan üç katmanlı gözlem kubbesi, Dragon'un Uluslararası Uzay İstasyonuna yanaşmak için önceki uçuşunda kullanılan mekanizmanın yerini alıyor."

Isaacman, uçuştan önce gazetecilere roketin "daha yükseğe çıkmasını" nasıl istediğini söyledi.

"Eğer tekrar aya gideceksek ve Mars'a ve ötesine gideceksek, o zaman konfor alanımızın biraz dışına çıkmalı ve bu yönde bir sonraki adımı atmalıyız" dedi. .

The Associated Press, Isaacman'ın Pennslyvania merkezli Shift4 Payments şirketinin uçuşun tam maliyetini ödediğini ancak tutarı açıklamadığını bildirdi.

2022 için belirlenen bir sonraki SpaceX özel gezisi, uzay istasyonuna bir haftalık bir ziyaret için emekli bir NASA astronotuna katılan üç zengin iş adamı görecek.

Ve önümüzdeki aylarda, Ruslar uzay istasyonuna bir film yönetmeni, bir aktris ve bir Japon kodaman gönderiyor.

Çarşamba gecesi Kennedy Uzay Merkezi'nin Fırlatma Pisti 39-A'dan bir SpaceX Falcon 9 havalandı Kaynak bilgileri: AP
15 Eylül'de Kennedy Uzay Merkezi'nde Pad 39A'dan fırlatılan SpaceX Falcon 9 roketi Kaynak: Reuters
Inspiration4 ekibi Chris Sembroski, Sian Proctor, Jared Isaacman ve Hayley Arceneaux'dan oluşuyor. Kaynak: Reuters
SpaceX canlı web yayını, Inspiration4 ekibini taşıyan bir SpaceX Falcon 9 roketini gösterdi Kaynak bilgileri: SpaceX
SpaceX Falcon 9 roketi ve Crew Dragon, Florida Cape Canaveral'daki fırlatma rampasında oturuyor
Jared Isaacman, kendisi ve diğer üç kişi günlerce sürecek uzay yolculuğuna çıkmadan önce karısını öpüyor

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları