Güney Afrika da Bitcoin tüccarı iki kardeş platformların siber saldırıya uğradığını iddia ettikten sonra ortadan kayboldu. Yetkililer Nisan ayından beri kapalı olan firmanın tarihin en büyük kripto para hırsızlığı olabileceğinden şüpheleniyorlar.

Yatak odalarında başlattıkları bitcoin işinde bugün 3,5 milyar dolarlık bir fona ulaştı. Ninas ayında sistemlerinin saldırıya uğradığını iddia ederek oratadan kayboldu. Yetkililer bu olayın tarihin en büyük kripto para dolandırıcılığı olabileceğini söylüyorlar.

Sırasıyla 21 ve 17 yaşındaki Raees ve Ameer Cajee, ticaret platformlarının iddia edilen bir siber saldırı nedeniyle kapatıldığı Nisan ayından bu yana kayıp.

Sırasıyla 21 ve 17 yaşındaki Raees ve Ameer Cajee, Nisan ayından bu yana kayıp
Kripto kardeşler yatırımcılara siber saldırıyı yetkililere bildirmemelerini söyledi
Nisan ayında değerini fırlayan bitcoin resmi

Bitcoin nedir?

BITCOIN sizi şaşırttı mı? İşte bilmeniz gerekenler:

  • Bitcoin sanal bir para birimidir
  • Bir bankanın yardımı olmadan insanlar arasında işlem görüyor
  • Her işlem halka açık bir deftere veya "blockchain"e kaydedilir.
  • Bitcoin madencilikle yaratılıyor
  • Madencilik, bilgisayar işlemcilerini kullanarak zor matematik problemlerini çözmeyi içerir.
  • Bitcoin anonim olarak alınıp satılabilir, bu da onu yasadışı faaliyetleri finanse etmenin popüler bir yolu haline getirebilir.
  • Bitcoin'in değeri çılgınca dalgalanıyor
  • Bitcoin birçok farklı kripto para biriminden biridir, ancak açık ara en popüler olanı

Polis soruşturma başlattı ve kardeşlerin Güney Afrika'nın en pahalı otellerinden birinde lüks bir süit olan Lamborghini Huracan'ı ve Durban'da kiralık bir sahil dairesini kaybolmalarından haftalar önce sattıklarını söyledi.

Mağdur yatırımcıları temsil eden hukuk firması Hanekom Attorneys, daha sonra, iddia edilen saldırıdan yedi gün önce personeli Africrypt'in arka uç programlarından attılar.

Ardından, Ameer'in yatırımcılara, paranın alınmasını "erteleyeceği" için, bilgisayar korsanlığı konusunda yetkilileri uyarmamaları için yalvaran tuhaf bir e-posta geldi.

Ameer, paydaşlara "saldırı sırasında ihlal edilen kişisel müşteri bilgilerinin kapsamının bizim için bilinmediğini" söylüyor gibi görünüyor.

Hanekom Avukatları yaptığı açıklamada, "Duyuru yatırımcılara yasal işlem yapmama çağrısı yaptığından hemen şüphelendik." Dedi.

Avukatlar, Africrypt'in yatırımcı nakitlerini diğer bitcoin işlemleriyle birleştirerek onları izlenemez hale getirerek fonları kaçırdığını iddia ediyor .

Tesla titan Elon Musk gibi spekülatörlerden yapılan çok sayıda açıklamanın ardından Bitcoin'in değeri Nisan ayında rekor seviyeye ulaştığında ortadan kayboldular .

Kripto para biriminin değeri o zamandan beri yarı yarıya azaldı .

58 yatırımcıyı temsil eden Johannesburg avukatı Gerhard Botha, kaçaklara karşı geçici tasfiye emri çıkarmayı başardı.

The Post'un bildirdiğine göre, kardeşlerin tasfiyeye karşı çıkmak için 19 Temmuz'a kadar süreleri var.

Yorum için ulaşıldığında, Ameer, The Post'u yorum için avukatına yönlendirdi, ancak bunun kim olduğunu tespit edemedi veya iletişim bilgilerini sağlayamadı.

Ameer ve Raees, Africrypt'i 2019'da piyasaya sürdüler ve yerel çıkış The Umhlanga Magazine tarafından Aralık ayında yayınlanan bir kapak haberinde şirketlerinin başarısından övgüyle söz edildi.

Çocuklar bir Güney Afrika dergisinin kapak sayfasında yer alıyor
Tesla patronu Elon Musk, bitcoin'in büyük bir destekçisidir

Hikaye o zamandan beri çevrimdışına alındı.

Kardeşler küçük ve büyük Güney Afrikalı ve yabancı yatırımcıları cezbetti.

Bir aşamada ikili, şirketleri hakkında konuşmak için dünyanın önde gelen bitcoin ve ethereum ticaret platformu Huobi tarafından Çin'e uçtu.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları