Avrupa'nın Göbeğinde Hiç Türk Yaşamayan Türk Köyü Faymonville
Ucuzauc.com Uçak Bileti
Belçika toprakları içerisinde hiç türk yaşamamasına rağmen Türk Köyü diye anılan Faymonville Köyü sakinleri her yıl düzenledikleri karnavalda türk şarkıları söyleyip, türk bayrağı açarak kutlama yaparlar.

Avrupa'nın göbeğinde Belçika sınırları içerisinde içinde hiç türk yaşamamsına rağmen kendilerini türk köyü diye adlandıran Faymonville diye bir yerleşim yeri var. Buradaki insanlar türk olmadıkları halde her yıl düzenledikleri Faymonville Karnavalında türk bayrakları açıp türk şarkıları söyleyerek atalarını anıyorlar. Bu yerleşim yerine türk köyü denmesi ile ilgili çeşitli rivayetler vardır. Kimileri Osmanlı Döneminde bu topraklara gelen Osmanlı akıncılarının geri dönmeyip yerleşerek bu köyü kurdukları ve şu an yaşayanlarında bu akıncıların torunları olduğu.

Bir diğer rivayete göre ise Osmanlı İmparatorluğu 'na karşı savaşta kullanılmak için Kilisenin koyduğu vergilere bu yerleşim yerindeki halkın karşı çıkarak vergi vermemesi ve kilise tarafından bu halkın türklerle iş birliği yaptıkları gibi nitelendirilmesi sonucu adının "Türk Köyü" olarak anılmaya başlanmasıdır.

Hangi rivayet doğru olursa olsun sonuçta Belçika da türk olmadıkları halde köylerinin türk olarak anılmasından hoşnut olan ve bunu her yıl Karnaval olarak kutlayan bir halkın olması insanı sevindiriyor.

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları