Atın ileri mi ya da geri geri mi gitiği beyninizin en çok hangi tarafını kullandığınızla ilgili bir optik illüzyon yayınlandı.
Siz beyninizin hangi tarafını daha çok kullanıyorsunuz?

En son akıllara durgunluk veren optik illüzyonda, siyah bir arka plan üzerinde siyah beyaz bir atın videosu, hayvanın hareketli bir müziğe yürüdüğünü gösteriyor.  

Ama at hangi yönde yürüyor - geri mi yoksa ileri mi? 


is the horse moving forwards or backwards please comment

Sol ve sağ beyin , insanların kişiliğini ve düşünme biçimlerini açıklamak için sıklıkla kullanılan terimlerdir.

İlk olarak 1960'larda ortaya çıkan teori, beynin sol ve sağ hemisferlerinin farklı şekillerde çalıştığını öne sürüyor. 

Psikobiyolog Nobel ödüllü Roger W. Sperry tarafından geliştirilen, beynin bir tarafının diğerinden daha baskın olduğuna inanıyordu. 

Geleneksel bilgelik , sağ beyinli insanların daha yaratıcı ve sezgisel düşünürler olduğunu ileri sürer . 

Sağ beyinli düşünürler genellikle “büyük resme” bakan ve dünyayı sezgileri veya duygularıyla deneyimleyen insanlar olarak tanımlanır.

Daha yaratıcı, yaratıcı oldukları düşünülür ve genellikle sanatta daha iyi olduklarına inanılır. 

Bununla birlikte, sol beyinli insanlar genellikle daha analitik olarak kabul edilir ve karar verirken ayrıntılara ve mantığa daha fazla dikkat edebilir. 

Sol beyinli insanların bazen sıralı düşünme, matematik yapma ve okuma ve yazma gibi şeylerde daha iyi olduklarına inanılır.

Bu yaygın kabul gören fikirlere göre, eğer atı geriye doğru yürürken görürseniz, daha yaratıcı, sanatsal bir insan olabilirsiniz. 

Aynı şekilde, ileriye doğru yürüyen bir at görürseniz, daha mantıklı bir düşünür olabilirsiniz. 

Bununla birlikte, son yıllarda bilim adamları, beynin her iki tarafının farklı görevleri yerine getirmek için birlikte çalışmasıyla, beynin işlevlerinin bundan daha karmaşık olabileceğine inanıyorlar. 

Bilim yazarı Carl Zimmer, Discover dergisine yazdığı bir makalede şöyle açıklıyor: "Örneğin, sol yarıküre, sözcükleri oluşturan sesleri seçme ve ifadenin sözdizimini çözme konusunda uzmanlaşmıştır, ancak dil işleme üzerinde bir tekele sahip değildir. 

"Sağ yarım küre, dilin duygusal özelliklerine daha duyarlıdır, tonlama ve vurgu taşıyan yavaş konuşma ritimlerine uyum sağlar."

Göz yanılması

Ayda yürüyen atın bu akıllara durgunluk veren videosu, internette viral hale gelen bir dizi şaşırtıcı optik illüzyonun sonuncusu. 

2015 yılında, izleyicilerin fotoğraflanan elbisenin siyah ve mavi mi yoksa beyaz ve altın rengi mi olduğu konusunda anlaşamaması üzerine “elbisenin” bir fotoğrafı internette viral oldu. 

Sadece bir hafta içinde 10 milyon kişi elbiseyle ilgili tweet attı.  

Farklı görüşler arttıkça, yanılsama, insan renk algısındaki farklılıkları ortaya çıkardı. 

Elbisenin sonunda siyah ve mavi olduğu doğrulandı.

Başka bir optik illüzyonda, sosyal medya hayranları bir çift ​​spor ayakkabının gri ve turkuaz mı yoksa pembe ve beyaz mı olduğu konusunda ikiye bölündü . 

Ve beyaz ve gri ızgara deseninin gerçekten göz kamaştırıcı bir görüntüsünde, görüntüdeki farklı kesişmelere on iki siyah nokta yerleştirilmiştir. 

Ancak resme baktığınızda , noktalar resmin etrafında hareket ediyor gibi görünüyor , bu da hepsini bir kerede tespit etmeyi neredeyse imkansız hale getiriyor.


"Elbise" 2015 yılında insanların mavi ve siyah mı yoksa altın ve beyaz mı olduğu konusunda anlaşamaması üzerine viral oldu.
Bazı insanlar bu spor ayakkabılarını gri ve turkuaz olarak görürken, bazıları ise sadece pembe ve beyazı görüyor. Kaynak: Facebook
12 noktanın hepsini aynı anda görebiliyor musunuz?

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları