İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA; geçen 2019 yılının Nisan ayında, tam kapasite ile hizmete girmiş olan İstanbul Havalimanı 1 işletme yılı için Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ)'ne belirlenen 233,1 milyon Euro sınırını aşan 'Dış Hat Yolcu Gelirleri' adına 22,4 milyon Euro kadar bir ek ödeme yapacağını açıkladı. Buradan anlaşılacağı üzere 9 aylık bir sürelik işletme döneminde garanti edilen yolcu sayısının üzerine çıktığı için DHMİ'e ekstra bir kira bedeli ödemiş olacak.

9 Ayda 55 Milyon Yolcu

İGA tarafından yapılan açıklamaya göre 6 Nisan 2019 ile 16 Ocak 2020 tarihleri arasında tam kapasite olarak hizmet vermeye başlayan hava yolları iç ve dış hatlarda toplam 55 milyon yolcu taşıdı. Ayrıca 11 adet yabancı menşeli yeni havayolu şirketiyle ortaklaşa operasyonlar düzenledi. 6 Nisan ile 31 Aralık arası dönemde 322 bin uçuşta 52 milyon civarında yolcu taşınan havalimanı; 36,5 milyon adet de bagaj taşınmıştır.

İGA Tarafından Yapılan Açıklama

İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı (Aynı zamanda Genel Müdürü olan) Kadri Samsunlu yaptığı açıklamada Havalimanının yap işlet devret modeli usulünce hiç bir devlet tarafından mali kaynak alınmadan bugünlere geldiklerini, açıldıkları tarihten 31 Aralık'a kadar 52 milyon 152 bin 514 yolcunun taşındığını ve gurur verici bir noktada olduklarını belirtmiştir. Devlere 25 yıl süresince 22 milyar 152 milyon Euro ve KDV tutarında kira ödemesi yapılacağını, yabancı müşterilerinden tahsis edilen tutarın belirlenen garanti tutarını aşması neticesinde 22,4 milyon Euro'luk ek bir ödeme yapacaklarını söyledi.

BOEING Sorunu Rakamları Düşürdü

BOEING 737 Max uçaklarının uçuş gerçekleştiremediğinden ötürü THY operasyonları bu durumdan olumsuz etkilendi.  THY yolları şayet Boeing 737 Max uçaklarını da uçuş operasyonlarına sokabilseydi, hem kazancı, hem de devlete ödeyeceği miktar daha fazla olacaktı. Ayrıca Samsunlu’nun açıklamasında; Ülkenin gelişmesi üzerinde İstanbul Havalimanı'nın lokomatif güçlerinden bir tanesi olduğunu, daha ve büyük hedefleri gerçekleştireceklerine inandığını, ileriki yıllarda da yolcu garantisini geçeceklerini ve devlete ek bir kira ödemesi gerçekleştireceklerini düşündüğünü belirtmiştir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları