Kepek Neden Olur Ve Nasıl Yok Edilir
Ucuzauc.com Uçak Bileti
Saçta oluşan kepek sorunu saç derisinin soyulması ve sonrasında dökülmesi sonucu oluşan durumdur. Saç derisinin üst tabakası her zaman soyulma halindedir. Yani herkeste kepek oluşumu vardır. Eğer omuz hizasında beyaz parçacıklar var oluyorsa kepek sorunu yaşanıyor demektir.

Saçlarda kepeklenme özellikle erkeklerde saçlar kısa olduğundan daha net görünse de sorun en çok kadınlarda yaşanır. Bazen de kepeklenme sorunu bebek ve çocuklarda olur. Kepek bulaşıcı ya da ciddi bir sağlık sorunu değildir. Neden oluştuğuna dair tam bir bilgi söz konusu olmamakla beraber saç hijyenine dikkat edilmediği takdirde çok daha görünür hale gelir.

Kepek Neden Olur

Kepek oluşumu nedenleri arasında; saçların düzenli ve güzel yıkanmaması, sağlıksız beslenme, vitamin eksikliği, cilt hastalıkları, sık sık bakım ürünleri kullanılması, mevsim geçişleri, şampuan değişiklikleri, az ya da çok sık yaşanan saçlar, soğuk ya da sıcak ortamlar, ergenlik dönemi, menopoz dönemi, stres halleri sayılabilir.

Kepek Belirtileri Nelerdir

Kepek belirtilerinin başında saçlarda ve omuzlarda meydana gelen beyaz pullanmalar, saçta kaşıntı halleridir. Özellikle sonbahar ve kış aylarında, iç mekânlarda bu durum artış görürken yaz aylarında iyileşme görülür. Bunların yanı sıra ciltte çatlama ya da enfeksiyon halleri görünüyorsa ve beraberinde kaşıntılar, şişmeler hatta hatta kanamalar oluyorsa mutlaka doktora görünmek gerekir.

Kepek Oluşumunu Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

Çok sık yıkamak ya da çok yağlı ve kirli bırakmak kepeklenmenin nedenidir. Bu nedenle sürekli şampuan değiştirmeden günaşırı saç hijyeni yapmak uygun olanıdır. Stresli haller genel olarak sağlık bozucu bir durumdur. Kepek de stresle etkilenen, tetiklenen bir haldir. Güneş ışığı kepeğe iyi gelir.

Kepek Tedavisi Denildiğinde Bilinmesi Gerekenler

Kepek tedavisi aslında kontrol edilebilir bir problemdir. Öncelikli olarak yağlı hücrelerin oluşumunu azaltmak adına normal bir şampuanla günlük temizliğine dikkat etmek kepek tedavisinde yardımcı olacaktır. Eğer şampuanlama da başarı elde edilemezse eczaneden temin edilecek bir kepek şampuanı ile başarı sağlanabilir.

• Kepek kadın ya da erkek çok sık rastlanan bir saç derisi problemidir.

• Kepek ölü deri parçalarının pul pul şeklinde dökülmesi sonucu oluşan bir bozukluktur.

• Kuru cilt sahibi olmak kepek sahibi olma olasılığını yükseltir. Yağlı cilt sahibi olanlarda saçlarını daha sık yıkamalı ve özellikle durulamasında özenli olmalıdır.

• Saçlar devamlı taranmalıdır. Taranma halinde saç derisinde kan dolaşımı harekete geçer böylelikle sağlıklı saçlar oluşur.

• Kepeklenme stresli durumlar halinde tetiklenen bir saç derisi sorunudur.

Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir

Kepeklenme sorunu genel ve sık yaşanan bir problem olduğuna göre yapılması gereken bazı detaylara özen gösterilmesidir. Saçları iyi yıkamak ve beraberinde iyi durulamak, zararlı kimyasal ürünleri mümkün olduğunca az kullanmak, stres yaratan durumlardan uzak bir hayat seçmek, sağlıklı bir beslenme ve düzenli bir hayata evet demek kepeksiz bir yaşam için yeterli olacaktır.

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları