2001 tarihinde faaliyete başlayan ve 2019 yılına kadar başarılı bir şekilde faaliyetlerini sürdüren Atlas Global, tüm seferlerini durduğunu açıkladı.

Daha önce de mali kriz nedeniyle uçuşlarını durduran AtlasGlobal'i mali kriz yine vurdu. 2019 Kasım ayında uçuşlarını durdurmak zorunda kalan şirket bugün tekrar uçuşları durdurma kararı aldı.

Daha önceki uçuş durdurma kararına, talep yetersizliği ve artan maliyetleri sebep gösteren firma bugün son seferini İstanbul-Bağdat olarak gerçekleştirdi ve tekrar uçuşları durdurma kararı aldı.

Atlas Global 2001 den Bugüne Gelişi

İlk uçuşunu 1 Haziran 2001 tarihinde gerçekleştiren Atlas Global ilk olarak Atlas Jet adıyla faaliyete başlamıştır. Öğer Holding tarafından kurulan firma 2015 yılında adını Atlas Global olarak değiştirmiştir. 

Bugünlerde talep yetersizliğine yenik düşen firma 2001 yılında 2 adet uçakla başladığı seferlerine ayni yıl 1 uçak daha eklemiş, 2003 yılında bu sayı 4 e çıkmıştır. 

Haziran 2004 yılında S.H Genel Müdürlüğünce iç ve dış hatlarda yolcu ve yük taşımacılığı yapmak üzere ruhsatlandırılmıştır. Turizm ve havacılık sektöründe kendini geliştirerek yolcu ve yük taşımacılık sektöründeki faaliyetini %80 e kadar çıkarmıştır. 2015 yılında Atlas Jet firması adını Atlas Global olarak değiştirmiştir.

Köklü Havayolu Firmalarından Biriydi

Türkiye’nin köklü havayolu firmalarından olan ve dünyanın birçok yerine seferler yaparak faaliyet gösteren Atlas Global, daha öncede 2019 Kasım ayında yaptığı açıklamada, 21 Aralik 2019 tarihine kadar uçuşlarını iptal ettiğini açıklamıştı. Sebep olarak maliyetlerin arttırması, talep yetersizliği ve ekonomik dalgalanmalar gösterilmişti. 

Firma yaptığı açıklamada; 2015-2016 yılları arasında yaşanan terör olayları ve hain darbe girişimi nedeniyle ekonominin ve turizmin büyük bir darbe aldığını ve bu durumun havacılık sektörüne büyük zarar verdiğini belirtmişti. 2018 yılında uygulanan yeni stratejilere rağmen, artan maliyetler nedeniyle toparlanamadığını açıklayan firma uçuşları kısa süreliğine durdurduğunu açıklamıştı. 

Bu açıklamanın ardından 21 Aralık tarihinde tekrar uçuşlarına başlayan firma bugün son olarak yaptığı  İstanbul-Bağdat seferiyle uçuşlarını tekrar durdurma kararı aldı. 

Genel Müdürlük binası Florya’da bulunan firmaya, şirket yetkilileri tarafında tüm çalışanların davet edildiği belirtildi.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları