Protein kas dokusu için gerekli olan temel taşlardan biri olup, bu hücrelerin sürekli yenilenmesi ve beraberinde kasların gelişmesinde katkıda bulunmak için protein tozu etkisini göstermesi için belirli bir zaman beklenmesi gerekir. Vücutta büyük bir kısım proteinlerden oluşmuştur ve eğer yeterli miktarda protein alınamazsa kaslarda yıkılma başlar. Bu yıkılmada kas kaybı demektir.

Protein Tozu Neden Kullanılmalıdır?

Protein kasların büyümesine, gelişmesine veya yıpranan kasların yenilenmesinde yardımcıdır. Vücut dokuları protein sayesinde oluşur ve tamir edilir. Var olan yaralarda iyileşmeler sağlanır ve en önemlisi bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. 

Bir kişinin günlük alması gereken enerjinin bir kısmı proteinlerden gelmektedir. Böylelikle kas dokusu onarılır. Özellikle bu kişi sporla uğraşıyorsa ve bu fitness alanı ise protein bazında ihtiyaç oranı yükselir. Bu noktada özellikle sporla uğraşanlar için gerekli takviye protein tozu ile alınmalıdır.

Yoğun sporla uğraşanlarda protein alma ihtiyacı normal ihtiyaçtan neredeyse 2 kat fazla hale gelebilir. Bu ihtiyaca istinaden protein ağırlıklı besin tüketmek  imkânsızdır. Çünkü besinlerde karbonhidrat ya da protein tam olarak bulunmaz. Gerekli proteini karşılayana kadar besin tüketmekle de kilo alımı söz konusu olacağından eksik protein katkı ile giderilir.

Protein Tozu Faydaları Nelerdir?

Özellikle sporcuların vücut geliştirme amaçları olduğundan beslenmesinde protein ihtiyacı hat safhadadır. İhtiyacı karşılamak, kas oluşumunu hızlandırmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için protein tozu kullanma önem taşır. Vücutta kas gelişimi önemlidir. Kasların yıkılmasını önlemek adına kullanılır. Büyüme hormonu eksikliği metabolizma da yavaşlama yarattığından sağlıklı bir hormon seviyesi için kullanılır. Protein aynı zamanda kandaki insülin seviyesini dengeler.

Protein tozu kullanımlarında yarar sağlaması için tozların ne zaman alınması gerektiği en önemli konudur. Çünkü doğru zamanda alınmadığında faydası da görülemez. Protein tozu alınırken yapılan spor çeşidi ve sıklığına göre alım zamanları değişir. Sabah kalkıldığında vücut aç olduğu için kaslar besinsizdir. Sabah alındığında kaslara protein akışı sağlanacaktır. Yine aktif spora başlamadan önce özellikle vücut geliştirme sporlarında kaslarda yıkım süreci başlar. Ve bir onarım şart hale gelir. Çalışma öncesi protein tozu alımı ile bu onarım yapılmış olunur. Çalışma sonrasında kasların en hassas oldukları dönem olduklarından protein tozu hayati bir önem taşır. Kaslar iyi beslenmezse yapılan spor da bir bakıma boşa gider.

Protein Tozları Ne Zaman Etkisini Gösteriyor?

Protein tozları etkisinin göstermesi; bilinçli ve doğru kullanıldığı takdirde adım adım olacaktır. Etki metabolizma ve fiziksel değişiklik olarak iki aşamada kendini gösterir. Metabolizma üzerindeki etkisi kasların her geçen günde daha hazır hale gelmesi ile birlikte kas dokusunun güçlenmesidir. Protein tozu kullanımı esnasında düzenli beslenme ve sporla da kas kütlesi üzerindeki etki tartışılmaz hale gelecektir. Protein tozu kullanımı ile birlikte spora da önem vermek gereklidir. Birlikte vücutta form oluşma durumu başlar ve bu form oluşma protein tozu ile birlikte etki aşamasına geçer. Genelde 3 ay içerisinde etki görülebileceği bilinmektedir. Bu süreçte beslenmeye, düzene, uykuya son derece dikkat edilmelidir.

Protein Tozlarının Kullanım Miktarı

Protein Tozları günde 2 ölçek şeklinde alınmalıdır. Fazla kullanım fazla fayda demek değildir. Fazla kullanım ile birlikte fazla kaslar yapılacağı düşüncesi yanlıştır. Günde 2 kez olmak üzere 32 gr protein tozu alımı yeterli görünür. Böylelikle kas kütlesinde yeterli artış sağlanabilecektir. Protein ihtiyacı; besinlerden alma yerine Protein tozu kullanımı ile çok daha pratik olmaktadır. Kullanım şekline gerekli önem verildiği takdirde herhangi bir sağlık sorununa yol açması beklenmez. Protein tozu kullanımında yaş sınırlaması yoktur, herhangi bir spor geçmişi olunması şartı yoktur. Söylenilen dozlarda kullanım gerekli yararı sağlayacaktır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları