Bill Gates, Microsoft yönetim kurulundan istifa ettiğini açıkladı.

Emeklilik, Paul Allen ile şirketi kurduktan 45 yıl sonra ve 2000 yılında CEO olarak görevinden ayrıldıktan 20 yıl sonra gerçekleşti.
Kaynak : The Sun

Microsoft CEO'su Satya Nadella, “Yıllar boyunca Bill'le çalışmak ve ondan öğrenmek çok büyük bir onur ve ayrıcalıktı” dedi.

“Bill, şirketimizi yazılımın demokratikleştirici gücüne inanarak ve toplumun en acil sorunlarını çözme tutkusuyla kurdu. Microsoft ve dünya bunun için daha iyi. Kurul Bill'in liderliğinden ve vizyonundan yararlandı. Microsoft da Bill'in devam eden teknik tutkusundan ve ürünlerimizi ve hizmetlerimizi ileriye taşımak için tavsiyemizden yararlanmaya devam edecek. "

Daha sonra şunları ekledi: "Bill'in dostluğuna minnettarım ve gezegendeki her insanı ve her organizasyonu daha fazlasını başarmak için yetkilendirme misyonumuzu gerçekleştirmek için onunla birlikte çalışmaya devam etmeyi dört gözle bekliyorum."

Gates , 103 milyar doları aşan net değeri ile emekliye ayrıldı ve onu dünyanın en zengin ikinci adamı yaptı.

Seattle'da doğdu ve büyüdü, burada Allen ile ilk kez arkadaş olduğu özel öğrenme kurumu olan Lakeside School'a gitti.

Ergenlik yıllarında ikisi yakındaki Washington Üniversitesi'ndeki bilgisayar laboratuarlarında çalıştı ve Gates sonunda Harvard'da çalışmaya gitti.

Yine de bir derece almadan önce okuldan ayrıldı ve Allen ile birlikte yeni şirketlerine başladılar.

İlk atılımları, 1975'te ve ertesi yıl bir kadro kurmaya başlayan bir BASIC programlama dili tercümanı piyasaya sürdüklerinde geldi.

1978'de Microsoft'un geliri bir milyon doları aştı ve ertesi yıl şirket Albuquerque'den Seattle'a taşındı.

Microsoft, bir sonraki adımını 1980 yılında IBM tarafından ilk PC'si için işletim sistemi oluşturmak üzere seçti.

Microsoft, yazılımı başka bir şirketten 50.000 $ karşılığında satın aldı ve MS-DOS olarak adlandırdı.

Gates, IBM'in Microsoft'un işletim sisteminin telif hakkını nihayetinde şirketin servetine götüren bir hamlede tutmasına izin verdiğinde ısrar etti.

12 Ağustos 1981'de IBM, MS-DOS üzerinde çalışan ilk bilgisayarı tanıttı.

İki yıl sonra Microsoft, 'Word' kelime işlemci programını tanıttı ve bir Windows işletim sistemi oluşturma planlarını açıkladı.

Bu yeni ürünler sonucunda şirketin değeri 1985 yılına kadar 140 milyon dolara yükseldi.

1986'da Microsoft halka açıldı ve işlem sonunda hisse senedi fiyatı 21 dolardan 28 dolara yükseldiğinden çok karlı bir gün geçirdi.

Gates daha sonra ertesi yıl, şirket çalışanı Melinda French ile çıkmaya başladığı en büyük başarısını yaşadı.

1989'da Microsoft, Office iş yazılım paketinin en eski sürümünü ve ardından bir yıl sonra Windows 3.0'ı piyasaya sürdü.

Bu tahakküm yakında hükümetle ciddi sorunlara yol açıyor.

Federal Ticaret Komisyonu 1991 yılında Microsoft'un PC pazarındaki tekelini araştırmaya başladı, ancak iki yıl sonra hiçbir suçlamada bulunmadı.

Microsoft daha sonra hakimiyetini sürdürdü, 1995'te Windows 95 ve MSN'yi birlikte başlattı ve kısa bir süre sonra Internet Explorer 2.0'ı takip etti.

Gates, yeni çevrimiçi odağın arkasındaki itici güçtü ve her gün; daha iyi ve daha hızlı teknolojiler üretmeye adanmış CEO olarak görevinden istifa etti.

1996'da Microsoft Internet Explorer 3.0'ı piyasaya sürdü ve Apple ile ortaklık kurdu

Adalet Bakanlığı, bir yarışmacının modellerine Internet Explorer 3.0 yüklemeyi kabul eden üreticilerin Gates'ten indirim aldığını bildirmesinin ardından 1997 yılında Microsoft ile ilgili kendi araştırmalarını başlattı.

Yakında Microsoft'a karşı bir dava açıldı.

Duruşma bir yıl sürdü ve davadaki hakim nihayetinde Microsoft'un "küfürlü bir tekel" yürüttüğüne karar verdi.

Bu karardan birkaç ay sonra Gates CEO olarak ayrıldı ve Steve Ballmer devreye girdi, ancak Gates yönetim kurulu başkanı olarak kaldı.

Bu aynı zamanda Allen'ın Microsoft'tan ayrıldığı ve başlangıçta çok daha fazla iş yükü taşıyacağı için şirketteki bazı hisseleri Gates'e bırakmayı kabul ettiği yıl oldu.

Gates bunun yerine Allen'i çok düşük bir fiyatla satın almayı teklif etti.

2000 yılının Haziran ayında, bir federal mahkeme Microsoft'un iki şirkete dağıtılmasını emretti.

Yüksek Mahkeme, Microsoft'un Jackson'ın kararını temyiz etmesini ve davayı federal temyiz mahkemesine göndermesini reddetti.

Temyiz Mahkemesi sonuçta Yargıç Jackson'ın şirketi parçalama kararını bozdu.

Aynı mahkeme aynı zamanda hakimin kararını onadı ancak Microsoft, internet servis sağlayıcıları ve PC üreticileri ile lisans sözleşmelerini yasadışı olarak kullandı.

CEO olarak istifa ettikten sonra ailesine daha fazla odaklanmaya başladı.

Kaldırma Momenti: Kadınları Güçlendirmek Dünyayı Nasıl Değiştirir? Kitabında Melinda Gates, çiftin kişisel yaşamına nadir bir bakış verirken bu karardan bahsetti.

İkisi, çocuklarına mümkün olduğunca normal bir hayat vermek için büyük çaba sarf etti ve okula başlarken onları Melinda'nın kızlık soyadı altında kaydettirdi.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları