İstanbul’un En Ünlü 7 Ocakbaşı Restoranı
Ucuzauc.com Uçak Bileti
Steak House yani dinlendirilen etin pişirildiği restoranların kebapçıları zorlamaya başladığı son yıllarda ille de ocakbaşı diyor ve iştahınızı kabartacak listemizle sizi baş başa bırakıyoruz.

Kurtuluş Adana Ocakbaşı, Şişli

Kurtuluş Adana Ocakbaşı, Şişli

1978’den beri Kurtuluş sakinlerinin vazgeçilmez yeri olan Adana Ocakbaşı son yıllarda İstanbul’un gözde ocakbaşı mekanları arasına girmeyi başardı. Ayhan Ustanın ter döktüğü ocakbaşında, mezelerle değil etin kendisiyle doyurma iddiaları bizi heyecanlandırmaya yetti açıkçası. Diğer ocakbaşılarına göre meze yelpazesi, közde patlıcan ezmesi, kuyruk yağında öldürülen soğan, ezme, yoğurt patlıcandan oluşan kısıtlı bir liste olsa da karınlarınızı doyurmak yerine iştahınızı baya bir açacak lezzete sahipler. Gurme üstatlarımızdan Vedat Milor’un dahi listesine girmiş meşhur Adana kebabını tatmanız gereken mekan, oldukça salaş ve samimi bir atmosfere sahip olmakla beraber adana kebaba 25 TL fiyat biçerek bütçelerinizi de üzmüyor.

Beyoğlu Ocakbaşı

Beyoğlu Ocakbaşı

1990 yılından beri hizmet veren ocakbaşı artık Beyoğlu’nun en sevilen mekanlarından birisi oldu. Fındık lahmacun ve tereyağlı pufla şöyle bir giriş yapabilirsiniz. Arka fonda çalan Türk sanat müziği parçalarıyla günün yorgunluğunu attığınız anlarda önünüze gelen çöp şiş, kebap, kaburga seçenekleriyle, dilerseniz rakınızı yudumlayabileceğiniz mekanda iyice keyifleneceksiniz. Son dönemlerde mezelere ege otlarını da ekleyen ocakbaşında fiyatlar normalde makul fakat bazen ayar kaçabiliyor siz yine ödemeden önce bir kontrol edin deriz biz.

Zübeyir Ocakbaşı, Beyoğlu

Zübeyir Ocakbaşı, Beyoğlu

Zamanında komşusu Beyoğlu Ocakbaşı'nı fazlasıyla yoran, adını Zübeyir Ertaş’tan alan mekan 2006’da kurulmasına rağmen kısa zamanda oldukça fazla talep görmeyi başardı. Özellikle sanat camiasının tanıdık yüzlerini ağırlayan mekanın patlıcan salatasının altını çiziyoruz ayrıca börülce, gavurdağı salatası, yoğurtlu semiz otu gibi meze seçenekleri de tavsiyelerimiz arasında.  Çöp şiş, kaburga, külbastı, beyti gibi favorileri önce deneyin deriz biz. Rezervasyonsuz asla gitmemenizi tavsiye ettiğimiz mekanda Türk Sanat müziği eşliğinde rakılarınızı yudumlayabileceğiniz ve eşiniz dostunuzla sohbet edebileceğiniz bir ortam bulabilirsiniz. Bu kadar çok ilgi görünce haliyle fiyatlar ortalamadan biraz daha fazla oluyor ama buna kesinlikle değer.

Peymane, Beyoğlu

Peymane, Beyoğlu

Caz müzikle kebabı buluşturan bu mekan ocakbaşının modernize edilmiş hali olarak da adlandırılabilir. Şimdiye kadar tanıttığımız ocakbaşılarından farklı, inanılmaz rahat bir oturma düzenine sahip ve otantik bir mekan olan Peymane’de çöp şiş, madalyon, kaburga, terbiyeli dana şiş öncelik vermenizi istediğimiz kebaplar; havuçlu kabaklı, közde patlıcan, muhammara, zahter, haydari de favori mezeler listemize giren tatlar. Bu arada ara sıcaklardan içli köfte ve kuru patlıcanı tatmadan ana menüye sakın geçmeyin çünkü lezzeti bir harika. Fiyatları biraz ortalamanın üzerinde olduğunu belirtmekte fayda var ama hijyen, lezzet ve atmosfer üçlüsünü başarıyla dengelemiş bir mekan olduğu için bunu doğal karşıladık. 

Yusuf Usta’nın Yeri, Suadiye

Yusuf Usta’nın Yeri, Suadiye

Satır kıyması, kuyruk yağı, kuzu kombinasyonu tabi ki bize gerçek adana kebabı getiriyor. Vedat Milor’un gururla sayfasına taşıdığı Anadolu Yakası’nın önde gelen lezzet duraklarından Yusuf Usta, fabrikasyon lezzetlere inat, yaptığı her kebabın ve mezenin hakkını veren ve bizi gerçek lezzetlerle tanıştıran ocakbaşılarından. Günlük hazırlanan çiğ köftesini kesinlikle tatmalısınız. Tabi kuyruk yağının etten pahalı olduğu bu dönemlerde, Yusuf Usta’da da fiyatlar biraz ortalamanın üstünde. Ama bizce her zaman gitmeyin gidecekseniz de Yusuf Usta’ya gidin.

Elit Ocakbaşı, Beyoğlu

Elit Ocakbaşı, Beyoğlu

Güncel fiyatlarını sitesine yazarak gönüllerimizi ferahlatan, gayet makul fiyatlandırmalarıyla da sevgimizi kazanan mekan, yağlı karası ve adana kebabıyla meşhur. Biz yine de kendimizi tutamıyor ve pastırmalı sıcak humusu, çöp şişi ve ciğeri de önden bir denemenizi tavsiye ediyoruz. Güler yüzlü hizmeti keyfinizi yerinize getirirken et keyfinin sonunda yiyebileceğiniz künefe de yüzünüzü güldürmeye yetecek.

Umut Ocakbaşı, Beyoğlu

Umut Ocakbaşı, Beyoğlu

Ocakbaşı cennetimiz Beyoğlu’nun 1976’dan beri sevilen lezzetlerinden olan Umut Ocakbaşı taze etin, sebzenin, meyvenin adresi diyebiliriz. Eğer taze değilse ‘üzgünüz kalmadı’ politikasını uygulamasıyla saygımızı kazanan mekanda, şalgam suyu fıçılar halinde Adana’dan getirilirken, her şey günlük hazırlanıyor. Cacık, közlenmiş soğan, patlıcan ezme, domatesli biber sıcak ezme tadabileceğiniz taze mezeler listesindeyken klasik Urfa, Adana kebaplarını da burada denemelisiniz. 

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları