Uzmanlar kahvaltıda bitter çikolata yemenin insanlarda kilo kaybını hızlandırdığını belirtiyorlar.

Bilim adamları, güne çikolata ile başlamanın yağ yakmanıza ve kilo kaybınızı hızlandırmanıza yardımcı olabileceğini iddia etti.

Dengeli bir diyet, hala sevdiğimiz şeylerden biraz almaktan ibarettir ve uzmanlar, geceleri çikolata yemenin de kilo verme çabalarınızı destekleyebileceğini söylediler.

ABD, Boston'daki Brigham ve Kadın Hastanesi'ndeki araştırmacılar, diyetlere çikolatayı dahil etmenin faydalarını incelediler.

Menopoz sonrası 19 kadından veri kaydettiler.

Sütlü çikolata, yüksek şeker ve yüksek yağ seviyeleri ile bilinir ve diyet yaparken aklınıza gelen ilk yiyecek değildir.

Çikolatanın kilo vermeye yardımcı olup olmadığını test etmek için her kadın ya uyanır uyanmaz bir saat içinde ya da yattıktan sonraki bir saat içinde 100 gr sütlü çikolata tüketti.

Uzmanlar daha sonra çikolata içen ve olmayan kadınlarda kilo alımını karşılaştırdı.

FASEB Dergisi'nde yayınlanan çalışma, kilo vermek isteyip de çikolatadan vazgeçmek istemeyen birçok kadını rahatlatabilir.

AÇLIK AĞRISI YOK

AÇLIK AĞRISI YOK

Araştırmacılar, sabahları veya geceleri çikolata yemenin kilo üzerinde bir fark yaratmadığını buldu.

Ayrıca çikolata tüketmenin uykunun yanı sıra açlığı ve iştahı da etkileyebileceğini belirtmişlerdir.

Sabahları çikolata yemenin yağ yakımına yardımcı olabileceğini ve ayrıca kandaki glikoz seviyelerini azaltabileceğini söylediler.

Geceleri metabolizmayı değiştirebileceğini ve daha düzenli uyku düzenine yol açabileceğini söylediler.

Uyku ve sirkadiyen bozuklukların bölünmesiyle ilgilenen sinirbilimci Frank AJL Scheer şunları söyledi: "Sabahları veya akşamları/geceleri çikolata yemek, açlık ve iştah, substrat oksidasyonu, açlık glikozu, mikrobiyota (bileşim ve işlev) üzerinde farklı etkilere neden olur uyku ve sıcaklık ritimleri. 

"Bulgularımız, yalnızca 'ne' değil, aynı zamanda 'ne zaman' da yediğimiz, vücut ağırlığının düzenlenmesinde yer alan fizyolojik mekanizmaları etkileyebiliyor."

Deneme 14 gün sürdü ve araştırmacılar, çikolatanın yanı sıra kadınların "diğer yiyecekleri" yemelerine izin verildiğini söyledi.

İki hafta boyunca sadece sütlü çikolata yiyebildiler - ancak başka tatlılar ve ikramlar almalarına izin verildi.

Araştırmacılar şunları ekledi: "Sonuçlar, kadınların çikolata yerken daha az aç olduğunu ve özellikle akşam/gece çikolata yerken, çikolatasız olana göre daha az tatlı isteği olduğunu gösteriyor.

"Ayrıca, sabahları çikolata yerken günlük kortizol seviyeleri akşam/geceye göre daha düşüktü."

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları