Yemek yemek birçoğumuzun en çok keyif aldığı zaman dilimleri arasında. Özellikle et tüketmeyi sevenler için menüde nelerin olduğu çok önemli. Lezzetli yemeklerinize zekice kombinasyonlar yaparak sağlıklı sonuçlara ulaşmanız mümkün. Kırmızı etin yanında bol yeşillikli bir salata tüketmek gibi.

Sebze ve meyvelerin içerisinde yer alan C vitamini vücuda oldukça faydalı. C vitaminin etle tüketilmesi bambaşka bir fayda daha sağlıyor. Kırmızı et tükettiğinizde etin içerisinde bulunan demirin emilimini bol yeşillik içeren bir salatayla artırabilirsiniz. Salatalarınıza bol limon sıkarak hem lezzete hem de sağlığa kavuşmak kulağa oldukça hoş geliyor. Özellikle kurban bayramı gibi etin bolca tüketildiği zamanlarda menünüzü hafifletmek, sindirimi kolaylaştırmak ve etten alınacak demiri maksimum seviyeye çıkarmak için salata şart. 

Kansızlığa İyi Geliyor

Kansızlığa İyi Geliyor

Kırmızı etin içerisinde bulunan demirin vücut tarafından emilmesini kolaylaştırmak amacıyla özellikle kansızlık sorunu yaşayan kişilerin yeşil salatayı sofralarından eksik etmemesi gerek. Kaliteli proteinlere sahip olan kırmızı et lezzetli olduğu kadar besleyici de. B1, B6, B12, çinko, magnezyum, demir, doymuş yağ ve niasin gibi maddeleri içerisinde barındıran kırmızı et en sağlıklı besinler arasında ancak aşırı tüketimden kaçınmak gerekli. 

Kırmızı Eti Sık Tüketenlerin Yapması Gerekenler:

Kırmızı Eti Sık Tüketenlerin Yapması Gerekenler:

Eğer kırmızı etten vazgeçmiyor ve çok sık tüketiyorsanız dikkat etmeniz gereken önemli detaylar yer alıyor. Menülerinizde birkaç küçük değişiklik yaparak çok daha sağlıklı sonuçlar elde edebilirsiniz. Menünüzde yapacağınız ilk değişikliğeyse pilavdan başlayabilirsiniz.

Bulgur Pilavını Tercih Edin

Bulgur Pilavını Tercih Edin

Kırmızı etin içerisinde bulunan besin maddeleri vücudunuzun gereksinimlerini karşılamada oldukça etkili. Et tüketiminizi kısıtlayamıyorsanız eğer yanında tükettiğiniz besinlerde değişiklik yapabilirsiniz. Beyaz pirinçten yapılan pilav yerine bulgur pilavı koyarak hem daha doyurucu hem de daha sağlıklı bir menü elde edebilirsiniz. 

Tahıllı Ekmek Tüketin

Tahıllı Ekmek Tüketin

Kırmızı etin yanına salatadan başka ekleme yapmak istemiyorsanız eğer tükettiğiniz ekmek çeşidini değiştirerek doyuma ulaşabilirsiniz. Beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmekleri tercih ederek yemek sonrasında yaşayacağınız şişkinliklerin önüne geçebilirsiniz. Ayrıca doyma eşiğinizi bu ekmekler sayesinde çok daha aşağılara çekmeniz mümkün. Diyet menünüzde et varsa yanına salatayla birlikte bir dilim tam tahıllı ekmek tercih edebilirsiniz.

Asitli İçeceklerden Kaçının

Asitli İçeceklerden Kaçının

Kırmızı et sindirilmesi zor olan besinlerden biri. Uzun bir sindirim enerjisi isteyen bu besini tükettiğinizde sindiriminizi yavaşlatıp zorlaştıracak seçeneklerden uzak durmanızda fayda var. Asitli içecekler ve meyve suları kırmızı etin yanında tüketildiğinde sinirimi zorlaştırdığı gibi fazladan kalori almanıza da neden oluyor. Bu sebepler menünüzde bulunan içecekleri ayran ya da cacık gibi seçeneklerle değiştirebilirsiniz.

Kırmızı Eti Az Çiğnemeyin

Kırmızı Eti Az Çiğnemeyin

Kırmızı eti daha rahat sindirebilmek için iyice çiğneyerek tüketin. Az Çiğneyerek yediğiniz et midenizde ağrıya ve şişkinliğe neden olabilir. Bu yüzden acele etmeden ve bolca çiğneyerek etinizi tüketmeniz gerekli.

Salatanıza Bol Limon ve Sirke Ekleyin

Salatanıza Bol Limon ve Sirke Ekleyin

Kırmızı et tüketiminde salatanın yeri çok önemli. Salatalarınızı roka, marul, maydanoz, domates gibi besinlerle zenginleştirip üzerine bol limon ve sirke ekleyerek daha kolay bir sindirim gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda bu seçenek kırmızı et içerisinde bulunan maddelerin vücut tarafından daha kolay emilmesini sağlar.

Türk Kahvesi İçin

Türk Kahvesi İçin

Kırmızı etin içerisinde olduğu bir yemek yedikten sonra midede meydana gelen şişliği indirmek ve daha kolay hazmetmek için bir fincan Türk kahvesi içebilirsiniz. Yemekten 45 dakika sonra tüketilmesi en uygun olan Türk kahvesi seçeneğinizi şekersiz tercih ederek fazla kalori almaktan da kaçınabilirsiniz. Eğer kahveyle aranız yoksa bunun yerine çay da tercih edebilirsiniz. 

Et Yemeklerine Fazla Yağ Eklemeyin

Et Yemeklerine Fazla Yağ Eklemeyin

Kırmızı etin yapımında düşülen en büyük hatalardan biri de yemeğe eklenen yağın oranı. Özellikle böbrek, ciğer ve dalak gibi sakatatların yüksek oranda yağ içerdiği göz önüne alınırsa eklediğiniz yağ size kolesterol olarak dönebilir. Bu nedenle kırmızı ette yemek yaparken etin kendi yağından pişmesini sağlayın. Yanına tüketeceğiniz yeşil salata yemek içerisinde bulunan yağın sizi rahatsız etmesini de önler. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları