Son Dönemin En Trend Besinleri
Ucuzauc.com Uçak Bileti
Sağlıklı yaşam günümüzde eskiye nazaran çok daha fazlasıyla önem kazanmış durumda. Artan hava kirliliği, maruz kalınan radyasyon, hayatımızın her alanında yer alan kimyasallar maalesef yaşam kalitemizi düşürüyor.

Bu durumun önüne geçebilmek için çoğu insan sağlıklı beslenme, detoks, spor gibi çeşitli alternatiflere yöneldi. Bu yönelim farklı besinleri de hayatımıza sokuyor. Daha önce varlığından haberdar bile olmadığımız çeşitli meyveler, tahıllar, çaylar şu aralar yavaş yavaş sofralarımızdaki yerini alıyor. Bu besinlerden bazılarını sizler için derledik.

Chia Tohumu

Chia Tohumu

Omega-3, antioksidan ve mineral bakımından çok zengin olan bu besin son zamanlarda oldukça popüler. Tohumlar kendi ağırlıklarının yaklaşık 12 katı suyu tutabiliyorlar ve bu durum tok hissetmenizi sağlıyor. Chia tohumunu süt ve yoğurdun içine koyabilirsiniz. Ancak en popüler kullanım alanı puding!

Kivili Chia Puding: Chia tohumlarını 1 su bardağı sütün içine koyup bir gece dolapta bekletin. Jölemsi bir kıvama geldiğinde 1 kiviyi dilimleyip koyduğunuz servis kaselerinin içerisine karışımı paylaştırın. Yulaf, tarçın ve kalan sütü bir tencerenin içerisinde yarı lapa hale gelene kadar pişirin. Ocaktan indirdiğiniz karşımın içine bal ekleyin ve soğuduktan sonra servis kaselerine paylaştırın. Afiyet olsun!

Kinoa

Kinoa

İçerdiği protein hayvansal proteine en yakın tahıl olan kinoa NASA tarafından da astronotlar için ideal besin olarak kabul edilmiş. İçerdiği yoğun proteinden dolayı sporcuların da son yıllardaki en çok rağbet gösterdikleri besinlerden. Yüksek tansiyonu da düşürme özelliği olan yaşlanma karşıtı olarak karşımıza çıkıyor. Bulgura benzeyen kinoa ile pilav, salata hatta kısır bile yapabilirsiniz.

Karabuğday

Karabuğday

Nam-ı diğer greçka. Yüksek proteinli, lifli, kolesterol düşürücü, glütensiz ve zayıflamaya yardımcı. Glütensiz oluşuyla da özellikle çölyak hastaları için bulunmaz bir nimet. Karabuğdayın marifetlerini saymakla da bitmiyor. Lifli yapısından dolayı sindirim ve boşaltım sistemi için çok faydalı. Kalp damar hastalıklarından bünyeyi koruyor. İçerdiği bolca magnezyum sayesinde kan şekerini düzenliyor ve dolayısıyla diyabet hastalarının da yaşam kalitelerinin artmasına yardımcı oluyor.

Stevia

Stevia

Son dönemde yapay şekerin zararları üzerine birçok belgesel çekildi. Şekerin kanser, obezite, diyabet gibi birçok ölümcül hastalığa davetiye çıkarttığı söyleniyor. Hal böyle olunca şekeri hayatından tamamen çıkaran kişi sayısı da gün geçtikçe artıyor. Fakat şekeri bırakabilen kadar bırakamayan kitlenin sayısı da oldukça fazla. İşte stevia tam da bu noktada devreye giriyor. Şeker yerine kullanılan yapay tatlandırıcıların da en az şeker kadar zararlı olduğuna dair sayısız araştırma yapıldı. Stevia burada doğal bir tatlandırıcı olmasıyla öne çıkıyor. İçerdiği 0 kalori ile diyet yapanların da rahatça kullanabileceği doğal tatlandırıcı yapay beyaz şekerden yaklaşık 250 kat daha tatlı. Stevia yiyecek ve içeceklerin tadını da bozmuyor.

Moringa

Moringa

Dünyanın en yararlı bitkisi olduğu söylenen Moringa’nın faydaları saymakla bitmiyor. Sofralarımızda daha çok yeni olan bitkinin ağacı, kerestesi, kabuğu, yaprağı, tohumu kısacası her yeri mutlaka kullanılıyor. Söylenene göre yapraklarındaki C vitamini bir portakaldan 7 kat daha fazlaymış. Süte göre 4 kat daha proteinli ve 2 kat daha kalsiyumluymuş İçerdiği A vitamini de bir havuçtan 4 kat daha fazlaymış. Moringa potasyum bakımından da muzdan 3 kat fazla potasyum içeriyormuş. Fakat Moringa ile ilgili çok ilginç başka bir konu var. Bitki kirli suyu arıtma özelliğine de sahipmiş. Şöyle ki 100 gram Moringa tohumu 1 litre suyun içindeki bakterilerin %99’unu öldürebiliyormuş. İnsan vücudunda da hemen hemen aklınıza gelebilecek her şeye faydalı olan Moringa’nın sofralarımızda daha fazla yer almasını diliyoruz.

Tarçın Elması

Tarçın Elması

Birçoğumuzun adını ilk kez duyduğu bu meyve dünyada groviola olarak adlandırılıyor. Tropikal bölgelerde ağaçta yetişen meyve dikenli ve sert bir kabuğa sahip. Oldukça sulu ve tatlı olan meyve içerdiği mineral ve vitaminlerin yanı sıra asıl kansere karşı iyi bir savaşçı olmasıyla öne çıkıyor. Kanser ilaçlarından binlerce kat daha faydalı olduğu meyvenin doktorlardan tarafından kabuğunun soyularak yenmesi tavsiye ediliyor.

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları