Ucuzauc.com Uçak Bileti
Uçak yolculuklarında vücudumuzda gerek yüksek basıncın gerek sıvı kaybının etkisiyle birçok değişiklik meydana gelebiliyor. Bu yüzden günlük beslenmemizde önemli olduğu kadar özellikle uzun uçuşlarda da ara öğünler büyük önem taşıyor.

Birçok hava yolu şirketi yemek hizmeti sunuyor fakat ana yemek dışında tüketeceğiniz küçük atıştırmalıklar rahat bir yolculuk geçirmeniz hususunda size yardımcı olacaktır. Bu atıştırmalıkları seçerken elbette ilk koşul hafif olması. Zira ağır, yağlı yiyecekleri, asitli ve kafeinli içecekleri tüketmek hazımsızlığa ve sıvı kaybına neden olabiliyor. Dilerseniz uçuş sırasında hangi atıştırmalıkları tercih edebileceğinize birlikte göz atalım:

Kuruyemiş

Kuruyemiş

Uçak yolculuğu sırasında vakit geçirme adına derginizi, gazetenizi, kitabınızı okurken veya film izlerken atıştırabileceğiniz ceviz, badem, beyaz veya sarı leblebi gibi sağlıklı yağlardan oluşan kuruyemişleri tercih edebilirsiniz. Özellikle stresliyseniz ve uyumakta güçlük çekiyorsanız cevizin sakinleştirici etkisi uyumanıza yardımcı olabilir ve bu atıştırmalıklar sayesinde açlık hissinin önüne geçebilirsiniz. Özellikle tüketeceğiniz bir avuç sarı leblebinin üzerine içeceğiniz bir bardak su sizi uzun bir süre tok tutacaktır.

Meyve

Meyve

Elbette geniş bir başlık ama tüm meyveler uçuş sırasında tüketilmeye uygun değil. Örneğin portakal, greyfurt gibi asit içeren meyveler gaz problemlerine neden olabileceği için uçuş sırasında tercih edilmemesi gereken meyvelerin başında geliyor. Zira vücuttaki 1 litre gaz yüksekliğin etkisiyle vücutta 2-3 litreye kadar ulaşabilir ve sandığınızdan daha rahatsız edici olabilir. Ara öğün olarak meyve yiyecekseniz, kandaki oksijen seviyesinin düşmesine bağlı olarak vücuttaki tuz miktarı artıp ödeme yol açacağından bu yoğunluğu azaltma adına muzu tercih edebilirsiniz. Muz dışında kuru üzüm, kuru kayısı gibi kuru meyveler de hazımsızlık probleminin önüne geçeceğinden tercih edebileceğiniz meyveler arasında yer alıyor.

Naneli Şeker

Naneli Şeker

Uçakta en sık karşılaşılan sorunlardan biri de kabin basıncının yükselmesine bağlı olarak ortaya çıkan kulak tıkanıklığıdır. Bazen otobüs yolculuklarında da başımıza gelebilen bu durum özellikle uçuş sırasında daha ciddi bir seviyede olabiliyor. Bu tıkanıklığı önleyebilmek için sakız çiğneyebileceğiniz gibi nefesinizi dengeleyecek naneli şekerleri tercih edebilirsiniz.

Meyveli-Çikolatalı-Tam Tahıllı Barlar

Meyveli-Çikolatalı-Tam Tahıllı Barlar

Uçuş sırasında kan şekerinizin düşmesi halsizliğe neden olacağından vücudunuzun tatlıya da ihtiyacı var. Kan şekerinde yemek sonrası meydana gelebilecek dalgalanmaları önlemek ve tatlı ihtiyacınızı daha sağlıklı bir şekilde karşılamak için meyveler dışında çikolatalı, meyveli veya tam tahıllı barları da tüketebilirsiniz.  

Galeta

Galeta

Uzun uçuşlarda tercih edebileceğiniz bir diğer sağlıklı atıştırmalığımız ise galetalar. Gerek uzun gerek yaprak şeklinde olanları küçük paketler halinde satılan bu atıştırmalıkları çantanıza veya el bagajınıza rahatlıkla sığdırabilir, yeterli süre tokluk hissi yaratacağından ara öğün olarak tercih edebilirsiniz.

Minik Sandviçler

Minik Sandviçler

Her ne kadar havayolu şirketleri yemek hizmeti sunsa da bu yemekleri ağır bulabilir ve yemeyi tercih etmeyebilirsiniz. İşte bu gibi durumlarda tam tahıllı sandviç ekmeklerine yapılmış minik sandviçler sizi tok tutacaktır. Beyaz ekmekten yapılmış olanları tavsiye etmiyoruz. Çünkü beyaz undan yapılmış olan ekmek vb. ürünler o an tokluk hissi yaratsa da bir süre sonra vücuttaki kan şekerini düşürüp açlık hissine neden olmaktadır.

Bitki Çayları

Bitki Çayları

Özellikle uzun uçuşlar sırasında kafeinli ve asitli içecekler tüketmek vücuttaki sıvı kaybını artıracağından kahve, çay, soda, kola gibi içeceklerden uzak durmak gerekiyor. Fakat mevcut su kaybını dengelemek için de sıvı tüketmek şart. Bu yüzden saatte bir içeceğiniz bir bardak suyun dışında tüketebileceğiniz bitki çaylarını da tercih edebilirsiniz.  Özellikle yeşil çayı tercih etmek uçuş stresini azaltabileceği gibi kabin basıncına bağlı olarak oluşabilecek ritim bozukluklarının da önüne geçmenizi sağlayacaktır.

Kepekli Bisküviler

Kepekli Bisküviler

Gerek strese gerekse farklı sebeplere bağlı olarak uçuş sırasında mide bulantısı en sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Bunun önüne geçmek için mide suyunu dengeleme adına kepekli bisküvileri tercih etmeniz hem sağlık açısından hem de açlık hissini ortadan kaldırmanızda önemli bir yere sahip.

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları