Bilim adamları, yeni 'nöro yasaları' olmadığı sürece, büyük teknolojinin on yıl içinde beyin çipleriyle zihinlerimizi kontrol edebileceği konusunda uyarıyor.

Önde gelen beyin bilimcileri, BÜYÜK teknoloji şirketlerinin on yıl içinde aklımıza karışmaya ve kararlarımızı ve görüşlerimizi manipüle etmeye son verebilecekleri konusunda uyardı.

Bir grup üst düzey Amerikalı nörobilimci, teknoloji bir sonraki adımı atmadan önce düzenleme talep ediyor - internete ana erişimimiz olarak akıllı telefonların potansiyel olarak yerini alan beyin çipleri ile.

Big Tech, beyin kontrol teknolojisi yeniliklerinin önüne geçmek için yarışıyor, ancak kampanyacılar, insanların düşüncelerini kontrol altında tutmalarını sağlamak için düzenlemelerin getirilmesi gerektiğini söylüyor.

Önümüzdeki on yıl içinde ticari olarak piyasaya sürülebilecek olan bu muhteşem yeni teknolojinin kontrolsüz bir şekilde "kuklalara" dönüşmesinden korkulmaktadır.

Leonardo DiCaprio'nun, hedeflerinin bilinçaltına sızarak bilgi çalan bir hırsızı oynadığı Inception gibi Hollywood filmlerinin olay örgüsünü yansıtan tahmin.

Ancak New York'taki Columbia Üniversitesi'nde sinirbilim profesörü ve Morningside Grubu bilim adamları ve etikçilerin organizatörü Rafael Yuste, bu distopyanın artık bilim kurgu olmadığını ve yakında uğursuz bir gerçek olabileceğini söyledi. 

The Sun Online'a, teknoloji devlerinin akıllı telefonların yerini alacak ve beyinlerimizi ağa bağlayacak yeni nesil cihazları geliştirmek için bir yarışta devasa meblağlarda para harcadığını söyledi. 

Facebook, beyinleri bilgisayarlarla birleştirmek için çalışmakla meşgul. 

Bu arada, Elon Musk'ın firması Neuralink, maymun zihinleriyle arayüz oluşturma teknolojisini deniyor.

Sosyal medya ve arama motorları, okuduğumuz ve gördüğümüz bilgileri kontrol eden önyargılı arama motoru sistemlerini kullandıkları iddiasıyla şimdiden ateş altına alındı.

Bizi insan yapan şeyin özünü ihlal edebilirler... zihnimizin içeriği kimliğimizdir.

Rafael Yuste New York'un Columbia Üniversitesi

Firmalar ayrıca verilerimizi topladıkları ve daha sonra bize bir şeyler satmak için kullandıkları için suçlandılar.

Şimdi, yeni nesil teknoloji tarafından kullanılan ve istemeden beynimizi ele geçirebilecek algoritmalarla bir adım daha ileri gidebileceklerinden korkuyordu.

İnanılmaz teknolojiyi kontrol eden insanlar yerine, bizi kontrol edebilir mi?

Prof Yuste, bunu yaparken bireyin kendi düşünce ve görüşlerini beyinlerine beslenenlerle karıştırma riskini taşıdığını söyledi.

Mark Zuckerberg'in Facebook'unun, başkalarıyla iletişim kurmanıza izin veren yeni bir arayüz türü üzerinde çalıştığı bildirilen çok gizli laboratuvarları var. Kaynak: AFP
Elon Musk destekli firma Neuralink, bir beyne implante edilebilen ve bir gün akıllı telefonunuzu kontrol etmenize izin verebilecek esnek 'iplikler' yarattı, ancak cihazın sonunda sizi kontrol etmesinden korkuluyor. Kaynak: AFP

Prof Yuste, "Bunun çok ciddi bir endişe olduğunu düşünüyoruz. Bizi insan yapan şeyin özünü ihlal edebilirler. Zihnimizin içeriği kimliğimizdir. 

"Ağa beyin teknolojisi arayüzleri ile melez insanlar inşa etmekten bahsediyoruz."

Morningside Grubu, insanlığa yönelik tehdidin çok ciddi olduğunu iddia ederek, Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen Evrensel İnsan Hakları Beyannamesi'ne bir dizi "nöro-hak"ın eklenmesi çağrısında bulunuyorlar.

Kampanyacılar, beyni, düşüncelerimizi toplayabilecek ve nasıl düşündüğümüzü etkileyebilecek yeni teknolojilerin kötüye kullanılmasına karşı korumayı amaçlıyor.

"Saldırılar sadece beyne yerleştirilen yeni bilgiler şeklinde mi gelecek?" ekledi.

Facebook'un çok gizli laboratuvarlarından birinde, sosyal medya devinin yeni bir arayüz türü üzerinde çalıştığı bildiriliyor.

2017'de Mark Zuckerberg şunları söyledi: "Bu, eninde sonunda bir gün sadece zihninizi kullanarak iletişim kurmanıza izin verecek olan doğrudan beyin arayüzleri etrafında çalışmayı içerir."

Bu arada Elon Musk destekli firma Neuralink, bir beyne implante edilebilen ve bir gün akıllı telefonunuzu veya bilgisayarınızı sadece düşüncelerinizle kontrol etmenize izin verebilecek esnek "ipler" yarattı.

Musk, bu yıl içinde insanlarda test etmeye başlamak istiyor.

Şimdiye kadar maymunlar deneylerde kullanıldı ve birinin zihniyle Pong oynadığını gösteren görüntüler ortaya çıktı.

Yakın gelecekte bir implantı satışa hazır hale getirmeyi hedefleyen California şirketi için potansiyel olarak ileriye doğru dev bir sıçramaya işaret ediyor.

İmplant yaklaşık bir saat kadranı büyüklüğünde

2016 yılında kurulan Neuralink, zihnin hareketi kontrol eden bölgelerine yerleştirilen implante edilebilir beyin çipleri geliştiriyor.

Şirket, teknolojinin bir gün felçli insanların beyin aktiviteleriyle akıllı telefonları ve bilgisayarları kontrol etmelerine yardımcı olacağını söylüyor.

Ancak diğerleri, Big Tech'in kimlerin özünün ne olduğuna karışabileceğinden korkuyor.

Şu ana kadar Şili, insanları zihin kontrol eden teknolojilerden koruyacak yeni bir "başlangıç" yasasını açıklayan dünyadaki tek ülke.

Prof Yuste, "Temel argümanımız, bunun sadece telefonunuzda bulunan verilerle ilgili olmadığı, bunun zihninizin erişilebilir ve manipüle edilebilecek içeriğiyle ilgili olduğudur. 

Çağrı cihazı, beyninin her iki tarafında Elon Musk destekli Neuralink implantları olan dokuz yaşında bir Makaktır.Kaynak neuralink
Bilim adamları bir iPhone kullanarak maymunun implantıyla etkileşime girebilirKredi bilgileri: Neuralink

"Propaganda duyduğunuzda, haber akışınızı okuduğunuzda veya birinin fikrini duyduğunuzda, bunun her zaman sizin dışınızda olduğunu bilirsiniz. 

"Duyularınız aracılığıyla size geliyor ve siz bu bilgiyi sindiriyorsunuz ve kabul etseniz de etmeseniz de - ama her zaman onun dışsal olduğunu biliyorsunuz."

Ancak önümüzdeki yıllarda yeni teknolojinin insanların düşüncelerini ayırt edemeyecekleri anlamına geleceğinden korkuyor.

"Bunun sadece bloktaki başka bir teknoloji olmadığını düşünüyoruz, çok daha ciddi çünkü kim olduğumuzun kalbine gidiyor" dedi.


Kaynak: TheSun

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları